Sprawa dotycząca kopalni Turów została wykreślona z rejestru Trybunału w następstwie ugody między Czechami a Polską - poinformował w mediach społecznościowych Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To oznacza formalne zamknięcie skargi na Polskę, ale wciąż pozostaje kwestia ponad 68 milionów euro kary, które Polska wciąż ma do zapłacenia. Polski rząd deklaruje, że chce walczyć o anulowanie zapłaty.
"Postanowieniem z dnia 4 lutego 2022 r. sprawa C-121/21 została wykreślona z rejestru Trybunału w następstwie ugody między Czechami i Polską" - czytamy we wpisie na Twitterze, który zamieścił TSUE.
Rzecznik Komisji Europejskiej Balazs Ujvari przekazał we wtorek PAP, że Komisja poinformowała Polskę, iż przystąpi do potrącenia płatności należnych Polsce z budżetu UE z tytułu kar nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów.
20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Komisja Europejska poinformowała 13 stycznia, że wysłała do Polski dwa wezwania do zapłaty kar dotyczących kopalni Turów i jak dotąd nie otrzymała pieniędzy.
Spór o kopalnię Turów
Pod koniec lutego 2021 roku Czechy wniosły do TSUE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów. Jednocześnie domagały się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego. Polski rząd nie zastosował się do nakazu wstrzymania wydobycia.
Na początku lutego br. premierzy Polski i Czech, Mateusz Morawiecki i Petr Fiala, podpisali w Pradze umowę międzyrządową "o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów". Umowa zakłada m.in., że Polska ma zapłacić 35 mln euro rekompensaty, natomiast Fundacja PGE ma przekazać 10 mln euro krajowi libereckiemu.
W kolejnym kroku rządy Czech i Polski poinformowały w piątek Trybunał Sprawiedliwości UE o zawarciu ugody w sprawie kopalni Turów.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24