Robot ma ugotować obiad i nakryć do stołu

Z kraju

Roboty zamiast pracowników. Jedna czwarta firm w Polsce planuje automatyzacjętvn24bis
wideo 2/5

Japoński koncern elektroniczny Sony wspólnie z amerykańskim uniwersytetem Carnegie Mellon prowadzi prace nad rozwojem sztucznej inteligencji i technologii robotycznych. Nowe rozwiązania mają posłużyć m.in. do wyprodukowania robota, który będzie mógł wykonywać szereg prac kuchennych - podała w czwartek agencja Kyodo.

Jak wskazano, specjaliści z Sony oraz naukowcy z uniwersytetu w Pittsburghu, znanego z zaawansowanych prac badawczych w dziedzinie sztucznej inteligencji, zajmą się stworzeniem robota, który potrafi przygotowywać, przyrządzać i serwować posiłki.

Ma to być pierwszy etap ich współpracy badawczo-rozwojowej związanej ze sztuczną inteligencją.

Pięć lat

Naukowcy chcą, by robot potrafił wykonywać też szereg innych prac związanych z gastronomią, takich jak wybór menu czy nakrywanie do stołu. Partnerzy zadeklarowali, że część z zaawansowanych technologicznie rozwiązań, nad którymi pracują znajdzie praktyczne zastosowanie w ciągu pięciu lat.

Według agencji japoński potentat elektroniczny zdecydował się na szerszą współpracę z zewnętrznymi ekspertami, by przyspieszyć badania nad sztuczną inteligencją.

Inne firmy

W sztuczną inteligencję miliardy dolarów inwestują także wielkie przedsiębiorstwa technologiczne oraz firmy epoki cyfrowej, takie jak Amazon, Apple, Baidu czy Google. McKinsey Global Institute szacuje, że inwestycje tych firm w 2016 roku wyniosły 18-27 mld euro. W 90 proc. były to wewnętrzne inwestycje spółek, a 10 proc. tej kwoty firmy wydały na fuzje i przejęcia. W skali globalnej rozwój sztucznej inteligencji jest zdominowany przez USA i Chiny.

Autor: msz//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock