Mają potężne długi, znikną z mapy. Sejm przyjął ustawę

Z kraju

Ostrowice chcą pomocy Billa GatesaTVN24 BiS
wideo 2/3

Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim. Gmina jest jednym z najbardziej zadłużonych samorządów w Polsce. Jej dług przejmie Skarb Państwa, a sama gmina - od 1 stycznia 2019 roku - zniknie z map.

Ustawa jest odpowiedzią na wyjątkowo trudną sytuację finansową gminy Ostrowice - tworzy podstawy prawne do zniesienia tej gminy i włączenia jej terytorium do gminy lub gmin sąsiednich bez ponoszenia przez nie ciężarów związanych z obsługą i spłatą zobowiązań likwidowanego podmiotu.

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 421 posłów, przeciw było 7, wstrzymało się 4.

Potężny dług

Dług gminy Ostrowice, który na koniec 2017 roku sięgał prawie 47 mln zł (437 proc. dochodu gminy), przejmie Skarb Państwa. Do wojewody zachodniopomorskiego będą mieli się zgłaszać wierzyciele gminy. Były wójt gminy Ostrowice Wacław M. i była skarbniczka gminy Krystyna K., podejrzani o jej zadłużenie m.in. w parabankach, w listopadzie 2016 roku usłyszeli zarzuty nadużycia i przekroczenia uprawnień, a także nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, doprowadzając do wyrządzenia gminie szkody wielkich rozmiarów. Akt oskarżenia trafił w maju do Sądu Okręgowego w Koszalinie. Proceder działania na szkodę gminy miał trwać od września 2008 roku do 25 października 2016 roku. Urzędnicy złożyli wyjaśnienia, ale nie przyznali się do zarzucanych im czynów, za których popełnienie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Najbardziej zadłużone w Polsce Ostrowice 1 stycznia 2019 roku zostaną zniesioneGoogle Maps

Gmina zniknie z map

W świetle przyjętej specustawy 1 stycznia 2019 roku gmina Ostrowice przestanie istnieć, a jej obszar zostanie włączony do sąsiednich gmin (lub jednej z nich). W projekcie nie wymienia się konkretnych gmin, ale do uzgodnień oprócz Ostrowic trafił on do gmin Drawsko i Złocieniec.

Autor: tol//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24