Santander Bank Polska ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod bank. Cyberprzestępcy wysyłają SMS-y z informacją o rzekomym bonusie w wysokości 500 złotych. Do wiadomości jest dołączony fałszywy link.
Przedstawiciele Santander Bank Polska wskazali, że przestępcy chcą wyłudzić dane do bankowości internetowej: login i hasło. Do ostrzeżenia dołączono przykładową wiadomość od oszustów. "Otrzymujesz za ten miesiąc bonus w wysokości 500 zł za duży wolumen transakcji z naszej karty. O innych bonusach i programie poleceń na naszej stronie. Przejdź do Bankowości Internetowej i zdobądź ją" - czytamy w treści SMS-a.
Do wiadomości jest dołączony link, który - jak podkreślili przedstawiciele banku - "prowadzi do fałszywej strony logowania do złudzenia przypominającej prawdziwą". "Wystarczy dokładnie przeczytać wiadomość, aby zorientować się, że to oszustwo. Początek SMS-a wzbudza zainteresowanie i jednocześnie usypia czujność. Natomiast link zdradza wszystko. Poprawny adres strony logowania to centrum24.pl" - zaznaczyli.
Jednocześnie przedstawiciele Santandera przyznali, że "niestety wizualnie strona jest łudząco podobna do prawdziwej". "Jeśli wpiszesz swój login i hasło, przestępcy mogą wyczyścić Twoje konto ze wszystkich pieniędzy" - podkreślili.
Bank radzi, by stosować zasadę ograniczonego zaufania i nie otwierać linków od nieznanych nadawców. Warto przy tym zwracać uwagę na to, jak wygląda podejrzany link.
Oszuści w ofensywie
Przed fałszywymi SMS-ami od oszustów przestrzegaliśmy już wielokrotnie. W sobotę informowaliśmy o cybeprzestępcach podszywających się pod firmę InPost. Oszuści wysyłają wiadomości SMS z informacją o rzekomej konieczności uregulowania należności. Ponadto CERT Polska i Ministerstwo Finansów w ostatnich dniach ostrzegały przed wiadomościami SMS z prośbą o wypełnienie ankiety. W ten sposób cyberprzestępcy chcą wyłudzić dane osobowe, kusząc zarobkiem w postaci 250 złotych za wypełnienie formularza.
Na celowniku oszustów są również klienci dużych banków. mBank ostrzegał przed wiadomościami SMS z linkiem do fałszywej strony banku. Wcześniej CSIRT KNF informował o cyberprzestępcach podszywających się pod ING Bank Śląski oraz BNP Paribas.
Z kolei w kwietniu PKO BP ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod bank i wysyłającymi fałszywe wiadomości do klientów. Kliknięcie w zawarty w wiadomości załącznik mogło spowodować zainstalowanie złośliwego oprogramowania.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock