SMS-y z wiadomością o zatrzymanej paczce. "Nie dajcie się okraść!"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputeremtvn24.pl, policja Lubin
wideo 2/4
tvn24.pl, policja LubinTak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod firmę InPost. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z informacją o rzekomej konieczności uregulowania należności.

CSIRT KNF w najnowszym wpisie na Twitterze ostrzega przed wiadomościami SMS od oszustów. "Uwaga! Cyberprzestępcy przesyłają fałszywe wiadomości SMS z informacją o konieczności uregulowania należności podszywając się pod @PaczkomatyPL. Na fałszywych stronach wyłudzają poświadczenia do logowania w bankowości elektronicznej. Nie dajcie się okraść!" - czytamy.

Do ostrzeżenia dołączono zrzut ekranu z przykładową wiadomością od oszustów. "InPost: Twoja paczka zostala wstrzymana z tytulu niedoplaty 1,99 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulowac naleznosc" - czytamy w treści SMS-a (pisownia oryginalna). Do wiadomości jest dołączony link.

Oszuści podszywają się pod banki

To kolejne ostrzeżenie przed oszustami w ostatnich dniach. CERT Polska i Ministerstwo Finansów ostrzegały przed wiadomościami SMS z prośbą o wypełnienie ankiety. W ten sposób cyberprzestępcy chcą wyłudzić dane osobowe, kusząc zarobkiem w postaci 250 złotych za wypełnienie formularza.

mBank ostrzegał zaś przed wiadomościami SMS z linkiem do fałszywej strony banku. Wcześniej CSIRT KNF informował o cyberprzestępcach podszywających się pod ING Bank Śląski oraz BNP Paribas.

Z kolei w kwietniu PKO BP ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod bank i wysyłającymi fałszywe wiadomości do klientów. Kliknięcie w zawarty w wiadomości załącznik mogło spowodować zainstalowanie złośliwego oprogramowania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości