TVN24 Biznes | Z kraju

Salmonella na skorupkach jaj. "Partia została w całości wprowadzona do obrotu"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Salmonella na skorupkach partii jaj - ostrzeżenie GIS
GISSalmonella na skorupkach partii jaj - ostrzeżenie GIS

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii Salmonella Enteritidis na skorupkach jajek. "Zakwestionowana partia jaj została w całości wprowadzona do obrotu" - czytamy w ostrzeżeniu publicznym dotyczącym żywności GIS.

"Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność pałeczek Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek jaj" - podano w komunikacie.

Partia jaj z Salmonellą została wprowadzona do obrotu

GIS przekazał, że "Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mielcu poinformował o sprawie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Dębicy, nadzorującego zakład pakowania kwestionowanych jaj".

"Organ Inspekcji Weterynaryjnej przeprowadził kontrolę w miejscu pakowania jaj. Ustalono, że zakwestionowana partia jaj została w całości wprowadzona do obrotu. Zidentyfikowano odbiorców, którzy mogą być w posiadaniu zakwestionowanej partii jaj celem podjęcia dalszych działań mających na celu ochronę zdrowia publicznego. Powiadomiono powiatowego lekarza weterynarii nadzorującego fermę pochodzenia jaj" - czytamy w komunikacie.

Salmonella na skorupkach jaj - dane produktu

Szczegóły dotyczące produktu:

Produkt: jaja kurze z chowu klatkowego klasa M; Numer partii: 25.10.2021; Najlepiej spożyć przed: 27.11.2021; Kod na skorupkach jaj: 3 PL 04141303; Podmiot wprowadzający do obrotu: Ferma Drobiu Andrzej Żmuda, Bogusława Żmuda, Spółka Jawna, 39-204 Żyraków 192.

GIS
GIS

Zalecenia dla konsumentów

GIS zaznaczył, że nie należy spożywać określonej partii jaj, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. "Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami" - podkreślono.

Dodano, że "spożycie produktu bez właściwej obróbki termicznej lub możliwe przeniesienie bakterii z jaj na inne powierzchnie, może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy".

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości