Droga ekspresowa połączy północ Polski z Czechami

Z kraju

tvn24/GDDKiA/Wikipedia (CC-BY-3.0)Droga ekspresowa S3 połączy Świnoujście z granicą polsko-czeską w Lubawce

Połączenie drogowe S3-D11 łączące Polskę i Czechy było jednym z tematów spotkania ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka i ministra transportu Republiki Czeskiej Dana Tioka - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Droga ekspresowa S3 połączy Świnoujście z granicą polsko-czeską w Lubawce. To najważniejszy szlak drogowy na osi północ – południe w zachodniej części Polski. Podczas spotkania ministrowie podpisali wspólne oświadczenie w sprawie kontynuacji jego budowy.

Ważne połączenie

Znajduje się w sieci bazowej TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa), a odcinek Świnoujście – Legnica jest częścią korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk. "Cieszę się, że Czechy podzielają nasze zdanie na temat realizacji tej inwestycji w jak najkrótszym terminie. Mamy nadzieję, że prace na odcinkach po stronie czeskiej rozpoczną się jeszcze w trakcie obecnej perspektywy finansowej" – powiedział, cytowany w komunikacie, minister Adamczyk. W komunikacie napisano, że w poniedziałek ministrowie rozmawiali też ws. korytarza kolejowego Katowice - Ostrawa oraz na temat aspektów socjalnych w transporcie drogowym. Spotkanie, które odbyło się w Dobruszce w regionie Hradec Kralove, było nawiązaniem do szczytu szefów rządów Polski i Czech z 12 grudnia ubiegłego roku w Wiśle, podczas którego premier Beata Szydło podkreśliła kluczowe znaczenie budowy szlaku S3-D11 dla wzmocnienia relacji bilateralnych.

Adamczyk podziękował stronie czeskiej za zbieżne stanowisko ws. regulacji socjalnych w transporcie drogowym, wprowadzonych do porządków prawnych niektórych państw członkowskich UE. Stwierdził, że niezbędne jest akcentowanie niekorzystnych dla rynku europejskiego skutków działań państw członkowskich o protekcjonistycznym charakterze.

Droga ekspresowa S3 połączy Świnoujście z granicą polsko-czeską w LubawceGDDKiA/Wikipedia (CC-BY-3.0)

Andrzej Adamczyk podsumowuje prace swojego resortu:

Andrzej Adamczyk podsumowuje prace swojego resortutvn24

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24/GDDKiA/Wikipedia (CC-BY-3.0)