Polska chce walczyć ze smogiem. Pięć pomysłów rządu

Z kraju

Fakty TVNNa kłopoty ze smogiem Morawiecki

Rząd zajmie się na dzisiejszym posiedzeniu problemem smogu. Wśród propozycji walki z zanieczyszczonym powietrzem pojawiły się m.in. zwiększenie kontroli spalanego węgla oraz obowiązkowa wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne.

Sprawdź aktualną jakość powietrza w Polsce

Rekomendacje, które zostaną przedstawione dziś na posiedzeniu Rady Ministrów zostały opracowane przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM). Wnioskowała o to premier Beata Szydło. Nowe przepisy, nad którymi pracują Ministerstwo Energii i Ministerstwo Rozwoju mają wejść w życie od przyszłego roku.

Jakie są najważniejsze założenia?

1. Wymiana starych pieców Jedną z kluczowych rekomendacji jest wymiana starych pieców na nowe, bardziej ekologiczne. Rozporządzenie resortu rozwoju dot. kotłów ma wyeliminować ze sprzedaży tzw. kopciuchy, czyli kotły niespełniające podstawowych norm w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwych związków. Od 2018 r. nie będzie można sprzedawać czy montować w Polsce kotłów na paliwa stałe, które nie będą miały najwyższej, piątej klasy parametrów emisyjnych. Nowe restrykcje będą dotyczyły kotłów o mocy nie większej niż 500 kW, czyli takich, jakie stosowane są w domowych kotłowniach. Według danych organizacji pozarządowych rocznie na 200 tys. sprzedanych pieców węglowych w naszym kraju - 140 tys. to tanie urządzenia, o niskich standardach emisyjnych. Resort nie przewiduje kar dla tych, którzy mają np. stare piece. 2. Jakość paliw Kolejną z rekomendacji jest dbanie o lepszą jakość paliwa, którym można palić w piecach. Unormowania w tej kwestii zostały przygotowane przez Ministerstwo Energii. Zgodnie z nowym prawem sprzedawca będzie musiał informować konsumenta o jakości i rodzaju sprzedawanego węgla, a do obrotu nie będzie można wprowadzać węgla niesortowanego oraz węgla niespełniającego norm jakościowych. Nowelizacja ma wprowadzić dużo bardziej rygorystyczne normy bardziej rygorystyczne normy m.in. dla węgla sprowadzanego zza granicy. 3. Jakość powietrza W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska prowadzone są też programy, które mają przyczyniać się do lepszej jakości powietrza. Chodzi m.in. o program Region (200 mln zł), z którego będzie można uzyskać dopłaty m.in. do kotłów. NFOŚ stawia też na geotermię. Na ten cel, czyli m.in. na wykonanie otworów czy budowę ciepłowni geotermalnych przeznaczono 500 mln zł. 4. Termoizolacja budynków Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki informował też, że wśród rekomendacji dla rządu ws. walki ze smogiem znajdzie się m.in. propozycja dotacji do termoizolacji budynków. W ten sposób budynki byłby bardziej energooszczędne, a zatem ich użytkownicy spalaliby np. mniej węgla ogrzewając swoje domy. - To wszystko zdecydowanie poprawi jakość powietrza. To będą punkty, które zaproponujemy Radzie Ministrów już w najbliższy wtorek - zapowiadał Morawiecki. 5. Więcej czujników Morawiecki zapowiedział również zmianę jakościową w stosunku do działań, które były wcześniej podejmowane, wskazał na m.in. instalowanie czujników w specjalnych miejscach, upowszechnienie badań jakości powietrza, działania dotyczące spalanych materiałów. - Przykładamy ogromną wagę do produkcji energooszczędnych, również w budownictwie mieszkaniowym - mówił Morawiecki.

Ważny problem

W ostatnim tygodniu niekorzystne warunki atmosferyczne - bardzo niskie temperatury, a w związku z tym większe zapotrzebowanie na ciepło, a także brak wiatru i opadów - spowodowały, że w Polsce utrzymywały się bardzo wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Najgorzej było na południu kraju oraz w dużych miastach. Na Śląsku w Rybniku przez dwa dni zawieszone zostały zajęcia w miejskich szkołach, a w niektórych miastach, np. w Warszawie, wprowadzano darmową komunikację miejską. Eksperci nie mają wątpliwości, że wdychanie tak mocno zanieczyszczonego powietrza jest zagrożeniem dla zdrowia.

Jak smog działa na ludzki organizm? Zobacz materiał "Faktów" TVN z 10.01.2017:

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Raporty: