Liczymy na większą rolę amerykańskich firm w polskiej gospodarce. Siłą naszej gospodarki jest kapitał ludzki - mówił wiceminister rozwoju Paweł Chorąży podczas wtorkowej konferencji "Fabryki Przyszłości" zorganizowanej przez Amerykańską Izbę Handlową w Polsce (AmCham).
W ciągu najbliższych 2-4 lat wartość inwestycji amerykańskich w Polsce na pewno będzie rosła - powiedział PAP podczas konferencji prezes AmCham Tony Housh. - Coraz więcej amerykańskich firm działających w Polsce stawia tutaj na działalność badawczo-rozwojową - zaznaczył. Dodał, że z wewnętrznych statystyk AmCham wynika, że blisko 50 tys. pracowników, inżynierów, informatyków zajmuje się działalnością badawczo-rozwojową w Polsce w firmach z amerykańskim kapitałem.
Jakie prognozy?
- Nasze relacje gospodarcze mogą tylko rosnąć, a produkcja będzie odgrywała wyjątkową rolę - wtórował mu zastępca ambasadora USA w Polsce John C. Law. Jak powiedział podczas konferencji, polsko-amerykańskie relacje gospodarcze są jednym z czterech filarów stosunków między oboma krajami, obok bezpieczeństwa, demokracji i silnych więzów międzyludzkich budowanych na przestrzeni pokoleń. - Cieszę się, że amerykańskie firmy odgrywają w Polsce bardzo istotną rolę. Mamy nadzieję, że ta rola będzie jeszcze większa - deklarował z kolei wiceszef MR, zwracając się do amerykańskich inwestorów. Jak przekonywał, siłą polskiej gospodarki jest m.in. siła kapitału ludzkiego. - Dostęp do ludzi, którzy posiadają kwalifikacje, posiadają umiejętności, które mogą być stosunkowo łatwo wykorzystane przez firmy działające w naszym kraju - podkreślił. Zaznaczył, że Ministerstwo Rozwoju jest nowym resortem, który chce zmienić postrzeganie polskiej administracji. - Staramy się - i wyrazem tego jest plan odpowiedzialnego rozwoju - przełamać te silosy, które funkcjonują we wszystkich administracjach - powiedział. Jak podaje resort rozwoju, według wstępnych danych GUS obroty handlowe Polski z USA w 2015 r. wyniosły 9,7 mld dol. Dla porównania w 2014 r. było to 10,3 mld dol. Pozycja USA w handlu zagranicznym Polski wzrosła w ostatnich latach. USA były w 2015 r. dla Polski 12. partnerem w eksporcie z udziałem 2,3 proc. oraz 9. w imporcie z udziałem 2,7 proc. Dla porównania w 2008 r. Polska wyeksportowała towary do USA wartości 2,5 mld dol. (USA były 19. partnerem w eksporcie), import do Polski z USA wyniósł 4,6 mld dol. (11. partner w przywozie ogółem).
Obecność od ponad 25 lat
AmCham szacuje całkowitą wartość zaangażowania inwestycyjnego USA w Polsce na ok. 20-30 mld dol. i zatrudnienie ogółem na ok. 180 tys. Amerykańscy inwestorzy są obecni w Polsce od ponad 25 lat. Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (American Chamber of Commerce in Poland – AmCham) jest obecna w naszym kraju od 1990 roku. Zajmuje się promocją amerykańskich inwestycji w Polsce. Wśród członków AmCham jest obecnie ponad 320 firm z kapitałem amerykańskim, których łączne nakłady inwestycyjne przekroczyły 30 miliardów dolarów. Firmy te stworzyły ponad 200 000 miejsc pracy.
Za 15 lat będziemy zarabiali tyle, co Niemcy? Plan Morawieckiego:
Autor: mb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock