Na wtorek zaplanowano podpisanie porozumienia, którego efektem będzie powstanie Polskiej Grupy Górniczej, w której skład wejdzie Kompania Węglowa. Aby jednak tak się stało niezbędna jest zgoda wszystkich związków zrzeszonych w KW. Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych punktów treści porozumienia.
1. Bez czternastki
Z negocjowanego w minioną sobotę przez kilkanaście godzin projektu wynika, iż najważniejszym ustępstwem strony społecznej jest zgoda na zawieszenie wypłat nagrody rocznej tzw. czternastej pensji w latach 2017-2018 (należnej górnikom za lata 2016-2017).
2. Gwarancje pracownicze
Istotną zmianą zawartą w projekcie porozumienia jest przedłużenie obowiązywania gwarancji pracowniczych w nowej firmie.
Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami, górnicy przechodzący z KW do PGG na podstawie artykułu 23 Kodeksu pracy, mieli zachować wynagrodzenia i inne świadczenia w niezmienionej formie przez kolejny rok. Przy założeniu zatem, że PGG powstanie już 1 maja, miały obowiązywać one do maja 2017 roku.
Teraz gwarancje mają być przedłużone do końca 2017 roku. W tym czasie związki i zarząd mają wynegocjować nowy układ zbiorowy.
3. Będzie współpraca
W projekcie porozumienia strony oświadczają również, iż "będą współpracować w zakresie zawarcia porozumienia dotyczącego uproszczenia i ujednolicenia systemu wynagradzania w przedsiębiorstwie, jak również ustalenia zasad motywacyjnych".
4. Połączenie kopalni
Oprócz tego w porozumieniu ustalono, że do 1 lipca tego roku, miałyby powstać kopalnie zespolone.
Oznacza to połączenie w jedną strukturę sąsiadujących ze sobą rudzkich kopalń Bielszowice, Halemba i Pokój. Drugą kopalnią zespoloną mają być obecne kopalnie Piast i Ziemowit (w Bieruniu i Lędzinach), a trzecią kopalnie rybnickie: Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy. Samodzielne mają pozostać kopalnie Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych i Sośnica w Gliwicach.
Ok. 3,8-4 tys. pracowników KW ma skorzystać z dobrowolnych osłon socjalnych, po przejściu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, wraz z przekazaniem do tej spółki zbędnego majątku, w efekcie procesów ich restrukturyzacji i łączenia.
5. Kolejne spotkanie
Aby jednak porozumienie weszło w życie, muszą podpisać je wszystkie działające w Kompanii centrale związkowe, będące stronami wcześniejszych porozumień. W innym wypadku porozumienia nie będzie, a tym samym PGG nie powstanie od 1 maja.
A jest to możliwe bowiem swój sprzeciw wobec porozumienia w wynegocjowanej formie zgłosił w poniedziałek związek Kadra. To jak dotąd jedyny związek, który publicznie ogłosił swoje negatywne stanowisko.
Czy uda się przekonać związek do przyjęcia porozumienia i wejdzie ono w życie zdecyduje kolejne spotkanie w tej sprawie. Jeżeli będzie zgoda wszystkich związków - podpisanie porozumienia zaplanowano na wtorkowe popołudnie. Ma w nim wziąć udział minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Jeżeli we wtorek dojdzie do podpisania porozumienia ze związkami, w końcu tygodnia miałyby być sfinalizowane formalności dotyczące przekazania kopalń KW do PGG.
Wypowiedź ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego (14.04.2016):
Autor: mb/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: kwsa.pl