Nowy pomysł na zbiórkę abonamentu: kablówki zarejestrują odbiorniki

Z kraju

W nowelizacji ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych proponuje się "poprawienie poboru opłat"

Rząd chce, aby "kablówki" rejestrowały odbiorniki rtv przy poborze opłat abonamentowych - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu zamieszczonego na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W nowelizacji ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych proponuje się "poprawienie poboru opłat abonamentowych przez włączenie do procesów ułatwiania rejestracji odbiorników oraz identyfikacji podmiotów obowiązanych do wnoszenia opłat abonamentowych dostawców usług telewizji płatnej" - napisano na stronie KPRM .

Zgłoszenie odbiornika

Rząd wyjaśnia, że dostawcom tych usług powierzony będzie – jako zlecone zadanie publiczne – obowiązek odebrania od klienta zgłoszenia rejestracyjnego odbiornika albo oświadczenia o jego zarejestrowaniu, oraz przekazania tego zgłoszenia albo oświadczenia operatorowi wyznaczonemu, pobierającemu opłaty abonamentowe, czyli Poczcie Polskiej.

"Poczta Polska miałaby przy tym prawo do żądania informacji od dostawców usług telewizji płatnej co do klientów korzystających z tych usług" - napisano.

Jak wyjaśniono, wszystkie obowiązki nakładane na dostawców telewizji płatnej, przewidziane w projektowanej nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, jako generujące po stronie tych podmiotów koszty, będą odpłatne. Wysokość wynagrodzenia określi KRRiT w drodze rozporządzenia.

Zobacz rok 2016 w mediach społecznościowych. Debata Młodych w TVN24BiS:

Rok 2016 w mediach społecznościowych. Debata Młodych w TVN24BiS

Autor: MS / Źródło: PAP