TVN24 Biznes | Z kraju

Rynek pracy uodparnia się na wirusa. Najnowsze prognozy

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Marcin Ochnik o sukcesie firmyTVN24
wideo 2/4
TVN24Marcin Ochnik o sukcesie firmy

Rynek pracy w Polsce powoli zaczyna się odradzać. Znów większość firm planuje zatrudniać niż zwalniać pracowników. Dziewięć procent pracodawców przewiduje zwiększenie zatrudnienia, cztery procent przewiduje spadek liczby etatów, a brak zmian deklaruje 83 procent, czyli prognoza netto zatrudnienia wynosi plus pięć procent - napisano w raporcie Manpower.

"Również po uwzględnieniu korekty sezonowej prognoza netto zatrudnienia dla Polski jest równa +5 proc. W porównaniu do poprzedniego kwartału odnotowano wzrost prognozy o 12 punktów procentowych, jednak w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku prognoza zanotowała spadek o 3 punkty procentowe" - piszą analitycy Manpower w komentarzu.

Prognozy zatrudnienia w Polsce - IV kwartał 2020manpowergroup.pl

Prognozy w regionach i sektorach

Pracodawcy ze wszystkich analizowanych regionów Polski planują wzrost zatrudnienia. Największy optymizm pod tym względem odnotowano w regionie południowo-zachodnim, gdzie prognoza wynosi +7 proc. Natomiast w trzech regionach - centralnym, północnym i południowym - prognoza to +6 proc. Najmniej optymistyczne perspektywy przewidują firmy z regionu wschodniego i północno-zachodniego, gdzie wskaźnik wynosi +3 proc.

Jeśli chodzi o sektory, to zatrudnienie ma zwiększyć się prawie we wszystkich oprócz sektora restauracje/hotele, gdzie prognoza zatrudnienia to -5 proc., choć po korekcie sezonowej +2 proc. Najsilniejszy rynek pracy przewidywany jest w budownictwie, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +19 proc. oraz handel detaliczny i hurtowy, gdzie jest to +15 proc.

Prognozy zatrudnienia w IV kwartale 2020 roku - sektorymanpowergroup.pl

Na tle innych krajów

Z prognozą +5 procent Polska znalazła się na siódmym miejscu w zestawieniu Manpower. Na pierwszym miejscu znalazł się Tajwan (+20 proc.), na drugim USA (+14 proc.), a na trzecim Turcja (+10 proc.). W Europie lepszy wskaźnik miała tylko Grecja (+8 proc.). W nadchodzących trzech miesiącach zwiększenia liczby pracowników spodziewają się pracodawcy w 13 z 26 krajów i terytoriów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

W ramach badania przeprowadzono wywiady z ponad 38 tysiącami pracodawców z 43 krajów i terytoriów. W Polsce Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia dla czwartego kwartału 2020 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych obejmujących reprezentatywną próbę 434 pracodawców w Polsce. Wszyscy uczestnicy badania odpowiedzieli na pytanie: jakie są przewidywania dotyczące zmian w całkowitym zatrudnieniu firmy w Pani/Pana oddziale w ciągu trzech miesięcy, do końca grudnia 2020 r., w porównaniu do obecnego kwartału?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock