Rosyjscy hakerzy chcieli się włamać do systemów Ukrainy, UE i USA. Atak odparty

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputeremtvn24.pl, policja Lubin
wideo 2/6
tvn24.pl, policja LubinTak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem

Microsoft podał, że uniemożliwił hakerom związanym z rosyjską armią włamanie się do systemów informatycznych Ukrainy, Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych - przekazała Agencja Reutera.

We wpisie na blogu Microsoftu przekazano, że grupa pod nazwą Strontium korzystała z siedmiu domen internetowych do szpiegowania organów rządowych i think tanków w UE i USA oraz instytucji ukraińskich, m.in. medialnych. Nie wymieniono z nazwy żadnego z celów.

Strontium to nazwa, którą Microsoft używa wobec grupy hakerskiej często określanej jako Fancy Bear albo APT28, powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym.

Rosyjska ambasada w Waszyngtonie nie odpowiedziała Reutersowi na prośbę o komentarz.

Stopień alarmowy w Polsce

W Polsce, na terytorium całego kraju, przynajmniej do 15 kwietnia ma obowiązywać trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP.

Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych. "Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu" - wyjaśniało wcześniej RCB.

Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO - drugi, CHARLIE - trzeci, a DELTA - czwarty, najwyższy.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości