W wyniku rekonstrukcji rządu stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi straci Czesław Siekierski. Zastąpić go ma Stefan Krajewski - przekazał premier Donald Tusk.
- Po bardzo ciężkiej pracy, jaką wykonał minister Siekierski, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi zostanie Stefan Krajewski - doświadczony także we współpracy ze swoim dotychczasowym szefem. Jestem przekonany, że wleje też dużo energii w działanie tego resortu - powiedział Tusk podczas konferencji prasowej.
Kim jest Krajewski, nowy minister rolnictwa
Krajewski dotychczas był podwładnym Siekierskiego - wiceministrem rolnictwa. Zgodnie z informacją na stronie resortu nadzorował działalność: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Odpowiadał też za współpracę z parlamentem oraz Radą ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.
Krajewski ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, studia podyplomowe z zakresu wspólnej polityki rolnej UE na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz studia podyplomowe MBA.
Urodził się w 1981 w Zambrowie. Jest działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego i sekretarzem naczelnego Komitetu Wykonawczego partii.
Krajewski jest posłem, do Sejmu dostał się w październiku 2023 r.; otrzymał 9803 głosów. Był również posłem w poprzedniej kadencji.
Od 18 grudnia 2023 r. jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Krajewski w latach 2015–2018 był członkiem zarządu województwa podlaskiego, a w latach 2010–2014 radnym powiatu zambrowskiego. Między 2011 a 2015 r. był dyrektorem Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. Od 2004 roku pracował w Biurze Powiatowym ARiMR w Zambrowie, w latach 2008–2011 jako kierownik tego biura.
Rekonstrukcja rządu
Tusk przedstawiając informacje o rekonstrukcji rządu wyraził w środę nadzieję, że - zgodnie z ustaleniami z prezydentem Andrzejem Dudą - do zaprzysiężenia nowych ministrów dojdzie w czwartek.
- W piątek odbędzie się pierwsze posiedzenie gabinetu w nowym składzie - zapowiedział Tusk. Zapewnił dziennikarzy że "będą mieli do dyspozycji" nowych członków Rady Ministrów od poniedziałku.
Jak mówił "są takie momenty w historii każdego kraju, że trzeba ogarnąć się, po zdarzeniach, które wstrząsają scenami politycznymi, stanąć twardo na ziemi, powstrzymać emocje i na nowo z impetem i wiarą we własne siły ruszyć do roboty". - Temu często towarzyszą konieczne zmiany także personalne - wskazał szef rządu.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wojtek Jargiło/PAP