Z kraju

W których branżach chcą pracować Polacy? Jest zmiana lidera

Z kraju

Kwieciński: w Polsce brakuje rąk do pracyTVN24 BiS
wideo 2/6

Firmy z sektora elektronicznego i elektrotechnicznego to zdaniem Polaków najbardziej atrakcyjne miejsca pracy. W tych branżach chciałaby pracować blisko co druga osoba, która wzięła udział w badaniu firmy Randstad. Taki sam odsetek badanych - 48 procent - chciałoby pracować w brany paliwowej i surowcowej.

To wyniki globalnego badania Randstad Employer Brand Research. W tegorocznej edycji badania udział wzięło 6 tys. Polaków. Odpowiadali oni na pytania, które firmy postrzegają jako atrakcyjne miejsce pracy i co ma znaczenie dla takiej oceny.

Najbardziej atrakcyjne branże

W firmach z sektora elektroniki i elektrotechniki chciałby pracować niemal co drugi z ankietowanych Polaków (48 proc.). Równie atrakcyjnym dla pracowników sektorem jest branża paliwowa i surowcowa.

Oznacza to kolejny rok z rzędu zmianę na fotelu lidera. W zeszłym roku przodowały bowiem firmy produkcyjne, przed dwoma laty - energetyka.

Na ostatnim stopniu podium w tym roku znalazły się firmy zajmujące się produkcją artykułów gospodarstwa domowego. Ponadto pierwszą dziesiątkę uzupełniają: sektor usług dla biznesu, motoryzacyjny, energetyczny, produkcyjny, komponentów motoryzacyjnych, telekomunikacji i IT oraz drzewno-papierniczy.

Zdaniem ankietowanych, na atrakcyjność sektora elektroniki i elektrotechniki wpływa przede wszystkim korzystanie z nowoczesnych technologii, stabilność finansowa i bardzo dobra reputacja firm z branży. Dokładnie te same cechy wskazywali ankietowani, którzy docenili trzeci w kolejności sektor - artykułów gospodarstwa domowego.

Nieco inaczej było w przypadku branży surowców i paliw. Tutaj dominującym czynnikiem była stabilność finansowa. Dla ankietowanych ważne było także korzystanie z najnowszych technologii oraz bezpieczeństwo zatrudnienia.

Cechy demograficzne

Jak wskazują autorzy badania, wyniki dla ogółu respondentów wyglądają zupełnie inaczej, gdy analizujemy je według cech demograficznych. Okazuje się bowiem, że kobiety najczęściej doceniają pracę w sektorze meblarskim, usługach dla biznesu oraz w firmach farmaceutycznych i kosmetycznych.

Z kolei mężczyźni jako atrakcyjne postrzegają sektory: surowców i paliw, elektroniczny i elektrotechniczny oraz artykułów gospodarstwa domowego. Różnice doskonale też widać na przykładzie grup wiekowych. Najbardziej od reszty odstają najmłodsi respondenci między 18. a 24. rokiem życia. Ci ankietowani chcieliby bowiem pracować w branży produktów szybkozbywalnych, przemyśle meblarskim oraz telekomunikacji i IT.

Starsi uczestnicy badania najczęściej wskazują natomiast sektor surowców i paliw, elektroniczny i elektrotechniczny oraz usług dla biznesu. Dwie z tych branż powtarzają się także w zestawieniu preferencji respondentów w wieku od 45 do 65 lat. Na pierwszym miejscu pojawia się branża surowców i paliw, na drugim miejscu firmy energetyczne, na trzecim zaś sektor elektroniczny i elektrotechniczny. Przedsiębiorstwa z branży elektroniki i elektrotechniki są najczęściej wskazywane jako atrakcyjne miejsce pracy zarówno przez respondentów z wykształceniem podstawowym, jak i wyższym. Wśród osób ze średnim wykształceniem liderem jest sektor surowców i paliw.

Regionalna specyfika

Jak wynika z badania, dużo też zależy od regionu, w którym mieszkają ankietowani. Respondenci z południowych i centralnych województw stawiają przede wszystkim na usługi dla biznesu. Mieszkańcy wschodnich i zachodnich regionów doceniają pracę w motoryzacji, a w północnej części Polski pracownicy najbardziej chwalą sobie sektor transportu i logistyki.

Tegoroczna edycja obejmuje 150 największych pracodawców oraz blisko 6 tys. zdolnych do pracy Polaków w wieku od 18 do 65 lat, zarówno uczących się, pracujących, jak i poszukujących pracy.Badanie zostało przeprowadzone między 16 listopada a 8 grudnia 2017 roku.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock