Urzędy pracy do reformy. "Miejsce obecnej ustawy jest w niszczarce"

[object Object]
Kwieciński: w Polsce brakuje rąk do pracyTVN24 BiS
wideo 2/5

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nową ustawą o rynku pracy. Zmiany czekają pośredniaki, w których wciąż zarejestrowanych jest ponad milion osób. Urzędy mają być bardziej elastyczne i dopasowane do potrzeb rynku. Dzisiejsze przepisy w wielu przypadkach wiążą ręce urzędnikom. - Miejsce obowiązującej ustawy jest w niszczarce – mówią eksperci.

Ministerstwo kierowane przez Elżbietę Rafalską pracuje nad ustawą o rynku pracy. To będzie zupełnie nowa ustawa, dotychczasowa była nowelizowana kilkadziesiąt razy, a i tak nie pasuje do realiów rynku pracy. Reforma ma być szeroko zakrojona i obejmie m.in. urzędy pracy. Nowe przepisy mają ułatwić aktywizację osób przez lata figurujących w rejestrach bezrobotnych. Na zmianach skorzystać mają też pracodawcy, coraz głośniej zgłaszający problemy z zapełnieniem wakatów.

Ministerstwo analizuje

Nie wiadomo, kiedy będzie gotowy projekt – resort mówi, że na takie deklaracje jest za wcześnie. - Na razie trwają pracę analityczne – usłyszeliśmy w ministerstwie. To samo przedstawiciele resortu mówili na początku ubiegłego roku, kiedy pojawiły się pierwsze zapowiedzi nowych przepisów.

W międzyczasie padło też kilka dat – projekt miał być gotowy na początku 2018 roku, a pod koniec 2017 roku wiceminister Stanisław Szwed w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zapowiedział, że propozycje zmian resort przedstawi do czerwca bieżącego roku. Ten termin też nie jest pewny. Zresztą, część zapowiadanych wcześniej zmian resort zamraża – do przyszłej kadencji.

Powrót do starych rozwiązań

Tak jest z propozycją, by powiatowe urzędy pracy, dziś podległe samorządom, przeszły pod zarządzanie administracji rządowej. Dzięki temu ministerstwo pracy miałoby np. większą kontrolę nad pieniędzmi przeznaczanymi na walkę z bezrobociem.

Taka zmiana byłaby powrotem do starych rozwiązań. W 1991 roku powołany został Krajowy Urząd Pracy, któremu podlegały wojewódzkie i regionalne urzędy pracy. Nadzór nad wszystkim sprawował minister pracy. Po reformie administracyjnej w 1999 roku, urzędy pracy były stopniowo przekazywane do samorządów. Krajowy Urząd Pracy został zlikwidowany.

Ministerstwo zamraża prace

Samorządy nie chcą powrotu starych zasad. W połowie ubiegłego roku w odpowiedzi na interpelacje Marzeny Okły-Drewnowicz z Platformy Obywatelskiej, wiceminister Szwed przyznał, że do resortu wpływają sygnały od samorządowców, zaniepokojonych kształtem projektowanych przepisów. Wiceminister dodał, że docenia rolę samorządów w walce z bezrobociem, a jego zdaniem "analizowane zmiany wynikają właśnie z troski o lokalne rynki pracy".

- Koncepcja podporządkowania urzędów pracy administracji rządowej nie jest przesądzona, w tym w szczególności nie można na dzień dzisiejszy wskazać, czy rozważane zmiany zostaną zrealizowane i kiedy to nastąpi – czytamy w odpowiedzi wiceministra na interpelację posłanki PO.

Kilka miesięcy później Stanisław Szwed był już bardziej precyzyjny – w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zapowiedział, że do tematu przejęcia nadzoru nad pośredniakami rząd wróci w następnej kadencji.

Kontrola i szybkie reagowanie

Takie rozwiązanie funkcjonuje m.in. w Niemczech, Austrii i we Francji. Ciepło o pomyśle wypowiadają się też przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

- Jeżeli rząd ma odpowiadać za bezrobocie, to powinien mieć większy wpływ na to, jak środki m.in. na aktywizację bezrobotnych są wydawane. Jak poprawić efektywność podejmowanych działań i gdzie te środki kierować, patrząc na mapę Polski – mówi nam Bogdan Grzybowski z OPZZ. – Dziś w wielu przypadkach urzędy pracy mają skrępowane ręce. Nie są w stanie pomagać, bo ustawa w im to uniemożliwia. Naszym zdaniem uelastycznienie pracy urzędów pozwoli lepiej dopierać instrumenty wsparcia do potrzeb w poszczególnych regionach. Podporządkowanie urzędów administracji rządowej mogłoby też zwiększyć możliwość szybkiego reagowania – dodaje Grzybowski.

Bez pośpiechu

Ministerstwo nie spieszy się ze zmianami. Po pierwsze, ewentualny spór z samorządowcami o nadzór nad pośredniakami, tuż przed zaplanowanymi na jesień wyborami mógłby zaszkodzić notowaniom rządzącej partii. Po drugie, bezrobocie utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie. Według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce w lutym wyniosła 4,4 proc i była sporo niższa od unijnej średniej (7,1 proc.)

Z kolei z danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia na koniec lutego wyniosła 6,8 proc. i (rok do roku) spadła o 1,6 pkt proc. Ministerstwo lubi podkreślać, że to najlepszy wynik od 27 lat.

Zmiany są konieczne

Ale jest i druga strona medalu. W pośredniakach zarejestrowanych jest wciąż ok. 1,1 mln osób, z czego na koniec 2017 roku 595 tys. osób było długotrwale bezrobotnych. Ich przywrócenie na rynek pracy to spore wyzwanie. Zwłaszcza, że pracodawcy od dłuższego czasu sygnalizują problemy z rekrutacją pracowników. Brak rąk do pracy staje się barierą w rozwoju polskich firm, nawet połowa ma problem z obsadzeniem wolnych stanowisk.

- Reforma polityki rynku pracy jest niezbędna, nieunikniona i nie powinna być dłużej odwlekana – mówi nam Grzegorz Tokarski z Pracodawców RP. – Funkcjonująca od 14 lat ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy była nowelizowana już kilkadziesiąt razy i wiąże ręce urzędnikom. Jej miejsce jest w niszczarce. Bez nowych, dostosowanych do dzisiejszego i przyszłego kształtu rynku pracy, przepisów, nie będziemy w stanie przywrócić na rynek pracy przynajmniej połowy z przeszło miliona zarejestrowanych, których dziś tak bardzo potrzebujemy – dodaje.

- Zmiany na rynku pracy powodują, że obecnie pracodawcy zaczynają być głównymi klientami urzędów pracy. Sytuacja taka wymaga wzmocnienia wsparcia dla nich w poszukiwaniu odpowiednich pracowników – uważa Bogdan Grzybowski z OPZZ.

Elastyczni

Nasi rozmówcy są zgodni, że pośredniaki powinny być bardziej elastyczne, żeby lepiej dostosowywać się do sytuacji na rynku pracy. - Urzędy pracy powinny mieć możliwość samodzielnego kształtowania regionalnych i lokalnych polityk rynku pracy. To one wiedzą najlepiej jakie problemy występują na obsługiwanym przez nich rynku, a także jakiej pomocy wymagają poszczególni bezrobotni – mówi Grzegorz Tokarski.

Ze wcześniejszych zapowiedzi ministerstwa wynika, że dyrektorzy urzędów będą mieli większą swobodę działania. Resort zamierza też m.in. zrezygnować z tzw. profilowania bezrobotnych. Obecna procedura – wprowadzona w 2014 roku – polega na tym, że każdy bezrobotny jest przypisany do jednego z trzech profili. W każdym z nich dostępne są inne instrumenty i programy pomocowe.

W Polsce działa 16 wojewódzkich i ponad 340 powiatowych urzędów pracy.

Autor: Maciej Stańczyk / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 480 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną drugiego stopnia wynoszącą około 2,5 miliona złotych. Oto liczby, które padły 29 kwietnia 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 29 kwietnia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Finanse domowe w nieładzie, opóźnienia w płatnościach, dziwne zakupy. Kiedy odpowiedzialna wcześniej osoba zaczyna nieostrożnie podchodzić do kwestii finansowych, może to być oznaka niezdiagnozowanej demencji - ostrzega CNN. - Nigdy pojedynczy objaw nie może świadczyć o procesie chorobowym, ale może być sygnałem alarmującym - podkreśliła Karolina Jurga, autorka poradnika o demencji.

"Takie osoby bardzo chętnie dają pieniądze". To może być sygnał alarmujący

"Takie osoby bardzo chętnie dają pieniądze". To może być sygnał alarmujący

Źródło:
TVN24+

Eksperci są zgodni, że migranci są nam potrzebni, bo w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy ma zniknąć nawet 2,1 miliona osób. - Masowy napływ cudzoziemców pozwolił wypełnić lukę, która powstała z powodu starzenia się społeczeństwa i depopulacji - podkreśla Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ale to już nie wystarczy.

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

Źródło:
TVN24+

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

W marcu 2025 roku największy udział w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce miała grupa TVN Warner Bros. Discovery - wynika z raportu All Screens Video Landscape Grupy Nielsen, na który powołuje się serwis Wirtualne Media.

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
Wirtualne Media