Z kraju

Program Maluch plus. Do zakładania żłobków dołożą nawet 80 procent

Z kraju

[object Object]
Rafalska: chciałabym żeby rodzina miała wszystkie wolne niedzieletvn24
wideo 2/3

W 2018 roku na program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech Maluch plus przeznaczone zostanie 450 milionów złotych - poinformowała w czwartek szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Nowy program wsparcia rodzin został ogłoszony przez premier Beatę Szydło pod koniec stycznia bieżącego roku. W 2017 roku na jego realizację przeznaczono 151 mln zł, choć szefowa rządu mówiła, że w tym roku zostanie na niego wydane ok. 500 mln zł.

Jak powiedziała w czwartek minister Rafalska w 2018 r. finansowanie programu wyniesie 450 mln zł, z czego 200 mln z Funduszu Pracy. Dodała, że program podpisała w środę.

Odpowiedź na zarzuty NIK

Jak podkreśliła, szybkie uruchomienie środków spowoduje, że samorządy więcej czasu będą miały na przygotowanie się do inwestycji.

- To znaczy, że samorządy, ale też inne podmioty, osoby publiczne, prawne, będą miały więcej czasu na to, żeby wystąpić, przygotować, a potem przeprowadzić tę inwestycję. Bo NIK stawiała wcześniej takie zarzuty, że programy są zbyt późno uruchamiane. Samorządy nie mogą zmieścić się w roku budżetowym - wyjaśniała minister. - Wiedząc o tym, że 70 proc. samorządów nie ma nawet jednej instytucji opieki nad małym dzieckiem, powiedzieliśmy, że chcemy w sposób istotny, mocny zachęcić samorządy. Tą zachętą jest poziom dofinansowania do inwestycji żłobkowych na poziomie 80 proc. Z naszego programu mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego. Do tej pory były to najczęściej gminy. Dzisiaj mówimy, że mogą być też powiaty - zaznaczyła Rafalska. Maluch plus to program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości