Zmiany w Radzie Polityki Pieniężnej. Jest rekomendacja komisji sejmowej

Źródło:
PAP
Glapiński: będę namawiał RPP do jeszcze jednej podwyżki stóp (wypowiedź z 5 stycznia 2022)
Glapiński: będę namawiał RPP do jeszcze jednej podwyżki stóp (wypowiedź z 5 stycznia 2022)TVN24
wideo 2/6
Glapiński: będę namawiał RPP do jeszcze jednej podwyżki stópTVN24

Elżbieta Ostrowska i Wiesław Janczyk uzyskali w środę rekomendację sejmowej komisji finansów publicznych na kandydatów na członków Rady Polityki Pieniężnej. Głosowanie odbędzie się podczas posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 26-27 stycznia.

Podczas środowego posiedzenia komisji finansów publicznych prof. Elżbieta Ostrowska i Wiesław Janczyk uzyskali rekomendację na kandydatów na członków Rady Polityki Pieniężnej. Podczas posiedzenia komisji posłowie zadawali pytania obojgu kandydatom. Wśród nich były m.in. pytania o stosunek do przyjęcia euro.

Kandydaci do Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Pytania posłów

- Dla mnie jest istotne, aby nasz kraj funkcjonował w Unii Europejskiej i wejście do strefy euro miałoby dużo pozytywnych rezultatów, nie tylko w punktu widzenia gospodarczego, ale także z punktu widzenia obywatela, choćby w kwestii turystyki czy kosztów transakcyjnych – powiedziała prof. Elżbieta Ostrowska.

Zastrzegła jednak, że nie podejmuje się prognozowania, kiedy przyjęcie wspólnej waluty będzie możliwe. Z kolei Wiesław Janczyk zwrócił uwagę, że Polska nie spełnia kryteriów, zapisanych w traktacie z Maastricht, warunkujących przyjęcie euro.

- Potrafię sobie wyobrazić sytuację, że w ramach rozpoczynającej się kadencji RPP kryteria z Maastricht mogłyby zostać spełnione, ale korzyści z posiadania własnej waluty są nie do przecenienia – powiedział Janczyk.

Wśród pytań posłów były i takie, które dotyczyły poglądów obojga kandydatów na to, co jest przyczyną inflacji w Polsce.

- Jedna strona uważa, że przyczyną inflacji jest wzrost cen energii, mocno inflacjogenny, druga sądzi, że przyczyną inflacji w dużym stopniu są czynniki wewnętrzne. Ja odpowiedziałabym tak, że RPP w swoich decyzjach o stopach musi pamiętać o gospodarce i o tym, jak gospodarka zareaguje ostatecznie na decyzje. To trudno przewidzieć, podkreślam dynamiczność sytuacji, choćby to, jak zaskoczyła nas pandemia i jak pandemia wpłynęła na decyzje RPP – powiedziała Ostrowska.

Wiesław Janczyk mówił z kolei o dużym znaczeniu kwestii bezrobocia w polityce pieniężnej.

- Czym innym jest inflacja, a czym innym sytuacja, w której dwa miliony ludzi przychodzi do domu bez wypłaty – powiedział. – Wiodące kraje na świecie do zasad polityki pieniężnej włączają kwestie zatrudnienia i bezrobocia. To, że tego nie zapisaliśmy w konstytucji, nie zwalnia nas z tego, abyśmy kątem oka widzieli tę kwestię – mówił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wiesław Janczyk i Elżbieta Ostrowska - wykształcenie

Wiesław Janczyk jest posłem obecnej kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, sprawował też mandat posła w Sejmie VI, VII, VIII kadencji. Jest wieloletnim członkiem komisji finansów publicznych, w latach 2015-2016 był jej wiceprzewodniczącym, a obecnie jej przewodniczy. Był też członkiem Podkomisji Stałej do Spraw Instytucji Finansowych, a w Sejmie VII i IX kadencji jej przewodniczył. W latach 2016-2018 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, w tym okresie także przewodniczył Komisji Nadzoru Audytowego. Wcześniej, w roku 2007 był członkiem zarządu Remag w Katowicach, pełnił także funkcję prezesa ZEW Niedzica. W latach 1994-2005 pracował dla Banku Gospodarki Żywnościowej S.A. - najpierw 5 lat w Biurze Maklerskim, następnie jako wicedyrektor oddziału kierował pionem współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, klientami VIP oraz wszystkimi klientami detalicznymi.

Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Filologicznym ze specjalnością filologii polskiej (1989 r.). Studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i zarządzania finansami ukończył w Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu (2001 r.). W roku 2017 uzyskał wpis na listę doradców podatkowych.

Elżbieta Ostrowska jest profesorem w Katedrze Bankowości i Finansów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła Uniwersytet Gdański, dyplom magistra uzyskała w 1975 r., w 1983 roku uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych, w 1993 r. stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych, a w 2002 r. uzyskała tytuł profesora nauk ekonomicznych. W latach 2005-2010 pełniła funkcję kierownik Katedry Finansów w Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku, w latach 2011-2015 była rektorem Wyższej Szkoły Finansów i Administracji w Gdańsku.

Nowi członkowie RPP. Głosowanie w przyszłym tygodniu

Głosowanie w sprawie wyboru kandydatów odbędzie się podczas posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 26-27 stycznia. Nowi członkowie RPP zastąpią Grażynę Ancyparowicz i Eryka Łona, wybranych przez Sejm, których kadencja kończy się 9 lutego.

Radę Polityki Pieniężnej tworzą prezes NBP, którego powołuje Sejm na wniosek prezydenta RP, oraz dziewięciu członków. Trzech powołuje Sejm, trzech Senat, a trzech jest mianowanych przez prezydenta RP.

Kadencje dwóch członków RPP wskazanych przez Senat – Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego – kończą się 25 stycznia. W ich miejsce Senat już wybrał Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka. Kadencja trzeciego, czyli Rafała Sury, wygasa 16 listopada.

W tym roku wygasają także kadencje trzech członków RPP wskazanych przez Sejm - czyli Grażyny Ancyparowicz oraz Eryka Łona, a także Jerzego Żyżyńskiego (jego kadencja upływa 30 marca). Także dwóch członków RPP wskazanych przez prezydenta w tym roku skończy pracę. Chodzi o Łukasza Hardta i Kamila Zubelewicza, których kadencja upływa 20 lutego. Jedynie kadencja trzeciego z "prezydenckich" członków RPP Cezarego Kochalskiego kończy się 21 grudnia 2025 r.

Także w tym roku upływa kadencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Urząd prezesa banku centralnego objął on 21 czerwca 2016 r. po zaprzysiężeniu przez Sejm RP na wniosek prezydenta, a kadencja prezesa NBP jest sześcioletnia. O ile jednak członkiem RPP można być tylko przez jedną kadencję, to w przypadku prezesa NBP możliwy jest wybór na drugą kadencję.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Sesja na Wall Street zakończyła się w poniedziałek wzrostami głównych indeksów, a ceny ropy notują mocne spadki. Inwestorzy odetchnęli z ulgą, że reakcja Iranu na ataki USA jest bardziej powściągliwa niż można było oczekiwać. Ponadto, prezydent Donald Trump ogłosił tymczasowe zawieszenie broni pomiędzy Izraelem a Iranem.

Inwestorzy odetchnęli z ulgą

Inwestorzy odetchnęli z ulgą

Źródło:
PAP

We wtorek rząd zajmie się projektem zmian w Kodeksie pracy, który zakłada, że okresy przepracowane na umowie-zlecenie czy jednoosobowej działalności gospodarczej, będą wliczane do stażu pracy. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Umowa-zlecenie wliczona się do stażu pracy. Rząd zajmie się projektem

Umowa-zlecenie wliczona się do stażu pracy. Rząd zajmie się projektem

Źródło:
PAP

Ponad 40 milionów złotych dotacji z programu "Czyste powietrze" musi zostać zwrócone - donosi we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna". Sprawa dotyczy niemal 1,5 tysiąca osób. Powodem są nieprawidłowości wykryte podczas kontroli. Chodzi między innymi o zawyżanie kosztów.

Muszą zwrócić pieniądze z rządowego programu

Muszą zwrócić pieniądze z rządowego programu

Źródło:
PAP

W nadchodzących miesiącach dynamika wzrostu cen masła ma dalej wyhamowywać - prognozują eksperci w raporcie UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Według analizy, wzrost rok do roku może spaść poniżej 10 procent.

Powiało optymizmem. Najniższy wzrost w tym roku

Powiało optymizmem. Najniższy wzrost w tym roku

Źródło:
PAP

Ceny ropy naftowej gwałtownie spadły w poniedziałek wieczorem po irańskim ataku rakietowym na amerykańską bazę w Katarze - podał portal CNBC. Nie ma ani ofiar śmiertelnych ostrzału, ani osób rannych, a rakiety "zostały przechwycone". Zdaniem inwestorów tego typu odpowiedź Teheranu może być pierwszym krokiem w kierunku deeskalacji konfliktu.

Nagły zwrot na rynku ropy po ataku Iranu

Nagły zwrot na rynku ropy po ataku Iranu

Źródło:
CNBC, Reuters, PAP

Przedstawiciele biur podróży zapewniają, że nie ma masowych rezygnacji z wypoczynku w popularnych destynacjach, takich jak Egipt czy Turcja, z powodu konfliktu na Bliskim Wschodzie. Przyznają jednak, że zapytań o kwestie bezpieczeństwa czy trasy lotu jest coraz więcej.

Wakacje z wojną w tle. "Większa liczba zapytań"

Wakacje z wojną w tle. "Większa liczba zapytań"

Źródło:
TVN24+

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski liczy, że 18. pakiet sankcji przeciw Rosji zostanie uzgodniony podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, czyli do końca czerwca. Kaja Kallas, szefowa unijnej dyplomacji, zapowiedziała finalizację rozmów w tej sprawie do końca tygodnia.

Dwa państwa były przeciw. Radosław Sikorski komentuje

Dwa państwa były przeciw. Radosław Sikorski komentuje

Źródło:
PAP

Europa obawia się zależności od amerykańskich usług w chmurze, które decyzją władz w USA mogłyby zostać ograniczone - pisze Politico. Eksperci proponują stworzenie własnej infrastruktury cyfrowej, co może jednak zaostrzyć relacje z Donaldem Trumpem.

Takiej sytuacji obawia się Europa. "Zakręcenie kurka"

Takiej sytuacji obawia się Europa. "Zakręcenie kurka"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracodawca będzie miał obowiązek przekazać z odpowiednim wyprzedzeniem kandydatowi na dane stanowisko informację o proponowanej pensji - przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy w sprawie jawności płac. Ustawa w poniedziałek została opublikowana w Dzienniku Ustaw, wejdzie w życie za sześć miesięcy.

Ważna zmiana w sprawie wynagrodzeń

Ważna zmiana w sprawie wynagrodzeń

Źródło:
PAP

Renta wdowia to nowe świadczenie, którego wypłata rusza od 1 lipca 2025 roku. Do tej pory złożono 1 milion 64 tysiące 414 wniosków o jego przyznanie. - Czekamy cały czas na kolejne - poinformowała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Nowe świadczenie od lipca. Lawina wniosków

Nowe świadczenie od lipca. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Rodzic, który zdąży wysłać wniosek do końca czerwca, otrzyma wyrównanie 800 plus za ten miesiąc i nie straci finansowo - przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dotychczas opiekunowie wystąpili o świadczenie na niemal 7 milionów dzieci. Kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 5 miliardów złotych.

Ważna data dla rodziców. Pieniądze mogą przepaść

Ważna data dla rodziców. Pieniądze mogą przepaść

Źródło:
PAP

- Mamy do czynienia z zalewem wniosków o "złote wizy" - powiedziała nowozelandzka minister do spraw imigracji Erica Stanford. Kraj ten w kwietniu poluzował przepisy i wprowadził nowy rodzaj wizy dla inwestorów, mając nadzieję, że przyciągnie to bogatsze osoby i pobudzi gospodarkę.

Kraj zmienił przepisy. Fala wniosków o "złote wizy"

Kraj zmienił przepisy. Fala wniosków o "złote wizy"

Źródło:
Reuters

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 8670,51 złotego - podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu rocznym wzrosło ono o 8,4 procent. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 3,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane z przemysłu. "Produkcja idzie bokiem"

Najnowsze dane z przemysłu. "Produkcja idzie bokiem"

Źródło:
PAP

Frederick Smith, założyciel Federal Express (FedEx), zmarł w sobotę w wieku 80 lat - poinformowała spółka. FedEx to jedna z największych firm kurierskich na świecie.

Nie żyje Frederick Smith, założyciel amerykańskiego giganta

Nie żyje Frederick Smith, założyciel amerykańskiego giganta

Źródło:
BBC

Wartość długów alimentacyjnych w Polsce wynosi obecnie to 16,4 miliarda złotych. To o 20 procent więcej niż trzy lata temu - poinformował w poniedziałek Krajowy Rejestr Długów. Prawie 96 procent zaległości wobec dzieci to niespłacone zobowiązania ojców - łącznie 15,7 miliarda złotych.

"Najbardziej niepokoi postawa najmłodszych rodziców"

"Najbardziej niepokoi postawa najmłodszych rodziców"

Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA Marco Rubio wezwał Chiny do uniemożliwienia Iranowi zamknięcia Cieśniny Ormuz, jednego z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie.

"To będzie dla nich samobójstwo gospodarcze". Rubio apeluje do Pekinu

"To będzie dla nich samobójstwo gospodarcze". Rubio apeluje do Pekinu

Źródło:
BBC

Nawet 15 tysięcy dolarów oferują amerykańskie miasta w ramach zachęty dla osób, które zdecydują się na przeprowadzkę. Głównym celem większości tych programów jest przyciągnięcie utalentowanych osób, które przyczynią się do rozwoju lokalnych społeczności.

Oferują 15 tysięcy dolarów za przeprowadzkę

Oferują 15 tysięcy dolarów za przeprowadzkę

Źródło:
PAP

Po ataku USA parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz, kluczowego szlaku łączącego Zatokę Perską z Morzem Arabskim - przekazał Reuters. Ostateczną decyzję w sprawie blokady podejmie Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu.

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Źródło:
PAP

Grecja od 1 lipca 2025 roku wprowadza nową opłatę turystyczną, która w niektórych przypadkach może wynieść nawet 20 euro (około 85 złotych). W ten sposób władze próbują walczyć z problemem nadmiernej turystyki.

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańskie bombowce B-2 zrzuciły bomby GBU-57 na irański obiekt jądrowy w Fordo. Zdaniem ekspertów to jedyna broń zdolna do skutecznego zniszczenia zakładów wzbogacania uranu, które znajdują się głęboko pod ziemią. Oto, jak działa tak zwany "bunker buster", czyli pogromca bunkrów.

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Źródło:
CNN, PAP

Nie odnotowano wzrostu promieniowania w pobliżu irańskich obiektów jądrowych zaatakowanych przez USA - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Szef agencji Rafael Grossi przekazał, że odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Gubernatorów MAEA.

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Źródło:
PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej (UE) mogłoby przynieść znaczące korzyści gospodarcze nie tylko samej Ukrainie, ale także krajom Europy Środkowej, w szczególności w Polsce - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że we wtorek do wygrania będzie sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 czerwca 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Polska nie zamierza obecnie przyjmować euro - podkreślił minister finansów Andrzej Domański Wyjaśnił, że obecny stan, gdy posiadamy własną walutę jest optymalny.

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Źródło:
PAP

Polskie kąpieliska mają najgorszą jakość wody spośród krajów Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska za 2024 rok. W zestawieniu najwyżej znalazły się Cypr, Bułgaria oraz Grecja.

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Źródło:
PAP

Chiny i Rosja stanowią obecnie podobne zagrożenie cybernetyczne dla Europy - stwierdził prezydent Czech Petr Pavel w rozmowie z "Financial Times". Gazeta przypomniała, że rząd w Pradze padł ostatnio ofiarą ataku hakerskiego grupy powiązanej z chińskimi służbami bezpieczeństwa.

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska będzie monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Aktualizacja:
Źródło:
PAP