Polskie PKB wzrośnie w 2023 roku o 1,7 procent - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów najsłabszy ma być pierwszy kwartał 2023 roku, gdy wzrost gospodarczy spowolni do około 0,2 procent. "Finalna skala spowolnienia będzie jednak zależeć od wyników gospodarczych Niemiec i gospodarki światowej" - prognozuje PIE. Zaznacza, że silniejsze załamanie wyników w strefie euro będzie widoczne także w Polsce.
W ocenie PIE globalne spowolnienie gospodarcze nie ominie Polski. "Spadek PKB będzie płytszy niż w Niemczech czy USA. Z uwagi na słabszą kondycję europejskich gospodarek rewidujemy prognozę PKB na przyszły rok – spodziewamy się, że wzrost w przyszłym roku sięgnie 1,7 procent" - prognozują eksperci we wrześniowym wydaniu "Miesięcznika Makroekonomicznego PIE".
Druga połowa roku: przyzwoita
W ocenie analityków PIE "dołek spowolnienia przypadnie na I kwartał 2023 r. – wyniesie około 0,2 procent". Zdaniem PIE wzrost gospodarczy w drugiej połowie 2022 roku "będzie przyzwoity". Analitycy spodziewają się, że PKB w trzecim kwartale wyniesie ok. 3,6 procent. Jak stwierdzono, polską gospodarkę wciąż napędza przemysł. Przypomniano, że w sierpniu produkcja wzrosła o 10,9 proc. "Pozytywnie zaskakuje też budownictwo – wzrost oscyluje wokół 6 procent" - zaznaczono.
Finalne wyniki zależne od gospodarki światowej
Zwrócono uwagę, że na tym tle słabsze wyniki widoczne są w handlu detalicznym (4,2 proc.) – wydatki pojedynczych gospodarstw domowych maleją z powodu spadku siły nabywczej płac oraz wyższych kosztów obsługi kredytów. "Wraz z zimą pojawi się znaczne spowolnienie wzrostu. Oczekujemy, że PKB w czwartym kwartale wzrośnie o 1,4 procent" - ocenił PIE. Zdaniem ekspertów miesięczne wskaźniki nieznacznie pogorszą się, "niemniej na wynikach ciążyć będzie spadek zapasów". W ocenie PIE odbicie nastąpi w drugiej połowie 2023 roku - PKB będzie rosło o około 2-3 proc. "Finalna skala spowolnienia będzie jednak zależeć od wyników gospodarczych Niemiec i gospodarki światowej" - prognozuje PIE. Zaznacza, że silniejsze załamanie wyników w strefie euro będzie widoczne także w Polsce.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock