Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 1,6 procent licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w styczniu o 3,1 proc. rdr i o 3,9 proc. mdm.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w styczniu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,1 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2023 roku i o 0,2 proc. niższym w porównaniu z grudniem 2023 roku.
"W styczniu produkcja przemysłu na niewielkim plusie (1,6%r/r), po spadku o 3,5%r/r w grudniu, wsparta m.in. 'efektami kalendarza'. Widać powolne ożywienie - po odsezonowaniu w styczniu produkcja zanotowała niewielki spadek 0,2%m/m po bardzo mocnym grudniu +2,9%m/m" - napisali w komentarzu ekonomiści ING.
"Tak, jak się należało spodziewać, mocny grudzień w przemyśle pociągnął za sobą kiepski styczeń. Produkcja przyspieszyła tylko do 1,6% r/r, przy stagnacji w ujęciu miesięcznym. Spoglądając szerzej - produkcja bez zmian od 2 lat i czekamy na ożywienie w strefie euro" - skomentowali ekonomiści Pekao.
"Produkcja przemysłowa w styczniu nieco słabsza od prognoz. Na wykresie ciężko szukać też punktów zwrotnych. Oczekujemy, że z biegiem czasu obraz ten będzie ulegał poprawie" - napisali analitycy mBanku.
Wzrost produkcji w styczniu odnotowano w 16 działach gospodarki na 34
Według wstępnych danych wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 32,4 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 21,0 proc., pozostałego sprzętu transportowego – o 20,4 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 8,0 proc., artykułów spożywczych – o 5,9 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 5,6 proc.
Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 26,2 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 15,3 proc., w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 9,2 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 4,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 4,2 proc.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock