Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa

TVN24 Biznes

Nie tylko wymiana opon. Sprawdź, jak zadbać o samochód po zimieTVN Turbo
wideo 2/5

Egzaminator w ciągu dnia będzie mógł przeprowadzić maksymalnie osiem egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B oraz nie więcej niż jeden egzamin praktyczny na godzinę. Wyznaczane będą ponadto konkretne godziny egzaminu - takie zmiany w przepisach proponuje Ministerstwo Infrastruktury.

W komunikacie ministerstwa napisano, że dzięki ograniczeniu liczby egzaminów do ośmiu, egzaminatorzy będą mieli więcej czasu na "spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów na kierowców". Z kolei wprowadzenie dokładnej godziny egzaminu ma zmniejszyć stres u zdających. Resort argumentuje bowiem, że "zbyt długi czas oczekiwania na egzamin powoduje większy stres u zdających i niejednokrotnie wpływa negatywnie na wynik egzaminu".

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Resort chce ponadto tak zmienić przepisy, aby osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą zdawać egzaminu praktycznego na kategorię AM prawa jazdy (obecnie egzamin odbywa się wyłącznie przy użyciu motoroweru), będą mogły korzystać z czterokołowca lekkiego. Kategoria AM uprawnia do kierowania zarówno motorowerami, jak i czterokołowcami. Planowane zmiany zakładają też, że egzaminatorzy, instruktorzy i wykładowcy nie będą musieli stosować na dokumentach pieczęci, wystarczy podpis (imię i nazwisko) oraz numer uprawnień. Resort planuje, że nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2019 roku z wyjątkiem tych dotyczących pracy egzaminatora i wyznaczania konkretnych godzin egzaminu. Ministerstwo argumentuje, że ze względu na konieczność dostosowania się Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego do nowych zasad, wejdą one w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24