Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy, by na stałe wprowadzić pracę zdalną - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak dodała, rozwiązanie ma być skierowane do konsultacji społecznych.
Jak zauważyła Maląg, "pandemia wpłynęła na niemal wszystkie sfery życia". Dotyczy to także - wskazała - pracy zdalnej, z której korzysta duża liczba pracodawców i pracowników. - Wprowadzona w specustawie możliwość pracy zdalnej została wykorzystana na szeroką skalę - zauważyła minister.
Szefowa resortu rodziny poinformowała, że rząd, nakierowany dobrym odbiorem takiego rozwiązania, rozpoczął prace nad nowelizacją Kodeksu pracy, która "pozwoli na stałe wprowadzić instytucję pracy zdalnej do polskiego porządku prawnego".
Kiedy konkrety?
Minister zaznaczyła, że obecnie trwają prace nad doprecyzowaniem i uregulowaniem zasad pracy zdalnej, aby zabezpieczyć interesy obu stron stosunku pracy.
- Dążymy do tego, aby proponowane przez nas rozwiązania zostały zaakceptowane przez stronę społeczną - związki zawodowe oraz organizacje pracodawców - na drodze konsensusu stron - dodała.
Konkretne zmiany mają zostać zaproponowane po wakacjach.
Szefowa MRPiPS parę dni temu powiedziała w Programie III Polskiego Radia, że "ponad 50 procent (pracowników - red.), a w niektórych instytucjach nawet i więcej - skorzystało z pracy zdalnej".
Apel pracodawców
Zdaniem organizacji zrzeszających pracodawców należy wprowadzić stałe rozwiązania dotyczące pracy zdalnej, w tym między innymi obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy.
"Pracodawca nie ma pełnej kontroli nad warunkami panującymi w miejscu pracy, nie ma możliwości zastosowania wszystkich przepisów dot. BHP wynikających z Kodeksu pracy i innych aktów prawnych. Stąd też pracodawcy składają propozycję rozwiązań bardziej odpowiadających rzeczywistości pracy zdalnej, m.in. w zakresie postępowania wypadkowego i dokonania kwalifikacji, czy zdarzenie miało charakter wypadku przy pracy” - przekonywał parę tygodni temu w komunikacie Business Centre Club.
Pracodawcy zwracają uwagę, że ustawy w ramach tarczy antykryzysowej wprowadziły pewne narzędzia prawne, odpowiadające na potrzeby pracodawców i pracowników, są to jednak rozwiązania tymczasowe, których obowiązywanie kończy się 4 września.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock