Powstanie nowy plan ratunkowy dla górnictwa? Jest chęć porozumienia

Kowalczyk: powołaliśmy trzy zespoły do kluczowych kwestii
Kowalczyk: powołaliśmy trzy zespoły do kluczowych kwestii
TVN24 BiS
TVN24 BiSKowalczyk: powołaliśmy trzy zespoły do kluczowych kwestii

W ciągu dwóch miesięcy zespoły robocze mają przedstawić rozwiązania do nowej strategii dla górnictwa węgla kamiennego. W poniedziałek odbyło się w Katowicach pierwsze od kilku miesięcy spotkanie poświęcone tej kwestii.

Obecna strategia działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce obejmuje lata 2007-2015. Prace nad analogicznym dokumentem na kolejne lata zostały praktycznie zawieszone w sierpniu ub. roku.

Trzy komisje

Jak relacjonował pełnomocnik rządu ds. górnictwa, wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk, w poniedziałek po „bardzo merytorycznej dyskusji” zapadła decyzja o powołaniu trzech zespołów roboczych, które zajmą się takimi sprawami jak: bezpieczeństwo energetyczne, struktura organizacyjna oraz kwestiami środowiskowymi i związanymi z bezpieczeństwem pracy.

Zespoły będą miały dwa miesiące na przedstawienie rozwiązań. W skład zespołów wejdą przedstawiciele strony związkowej, pracodawców, rządu oraz eksperci. „Chcemy zakończyć prace nad strategią jak najszybciej. Nie jest tu ważny kalendarz polityczny, ale obecna strategia obowiązuje tylko do końca roku. Im szybciej zakończymy prace, tym lepiej dla sektora” - zaznaczył Kowalczyk.

Przed wyborami

Wcześniej przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz mówił PAP, że rządowi może zależeć na wypracowaniu założeń nowej strategii przed wyborami. - Strona rządowa i my wszyscy musimy mieć świadomość, że strategia kończy nam się w tym roku. Strategia daje pewne kierunki, pewne założenia i daje też pewne narzędzia. I my tego tak naprawdę – nawet w kontekście (...) nowelizacji ustawy górniczej – nie mamy. Gdy przyjdzie grudzień 2015 r. i dalej nie będziemy mieli nic, będzie wolna amerykanka - uznał związkowiec.

Lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności przypomniał też, że to pierwsze tak szerokie spotkanie – przedstawicieli rządu, przedsiębiorców, związkowców przy udziale m.in. specjalistów branży i naukowców - od 17 stycznia, kiedy podpisano porozumienie ws. tzw. planu dla Kompanii Węglowej.

- Będziemy dzisiaj wnioskować, żeby jeszcze w tym miesiącu, najpóźniej po świętach, odbyło się spotkanie stron porozumień – wszystkich, które były zawarte w spółkach węglowych. Te porozumienia trzeba na bieżąco monitorować i wskazywać, gdzie są jakieś elementy zachwiania. Bo wiadomo, że najważniejszą kwestią jest kwestia notyfikacji pomocy publicznej w UE tak, aby szła ona w takim kierunku, w jakim podpisane jest porozumienie - zapowiadał rano Kolorz.

Wszystko na dobrej drodze

Pytany o to Kowalczyk zaznaczył, że poniedziałkowe spotkanie było właśnie realizacją „porozumień katowickich” z 17 stycznia. - Jesteśmy naprawdę w bardzo dobrym kontakcie ze stroną związkową i na bieżąco realizujemy wszystkie punkty, które zostały zawarte w tym porozumieniu - zadeklarował wiceminister.

Zgodnie z podpisanym 17 stycznia programem naprawczym dla KW ws. nie dojdzie, jak wcześniej przewidywano do likwidacji czterech kopalń tej firmy, a zamiast tego będą one "restrukturyzowane" - niektóre zostaną wcześniej podzielone. Do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafią w tym celu kopalnie Piekary, Brzeszcze, a także - po podziale istniejących zakładów - Makoszowy i Centrum. Oparta o spółkę Węglokoksu tzw. Nowa KW będzie składała się z 11 kopalń.

4 lutego weszła w życie znowelizowana ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która m.in. daje możliwość przekazywania poszczególnych kopalń do SRK i – jak mówił w ub. tygodniu minister Kowalczyk - de facto dopuszcza udzielenie dozwolonej pomocy publicznej na wygaszanie kopalń. W ub. tygodniu Polska złożyła w Komisji Europejskiej dokumenty w sprawie notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń KW.

W poniedziałkowym spotkaniu ze strony rządowej – obok Kowalczyka – uczestniczyli m.in. wiceministrowie skarbu Rafał Baniak oraz gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Wśród szefów spółek węglowych na spotkaniu byli m.in. prezes Kompanii Węglowej Krzysztof Sędzikowski, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Zygmunt Łukaszczyk, p.o. prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jerzy Borecki, prezes Bogdanki Zbigniew Stopa i prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Marek Tokarz.

Stronę związkową reprezentowali m.in. szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała i przewodniczący Kadry Dariusz Trzcionka. W spotkaniu uczestniczyli też m.in. dyrektor katowickiego oddziału Agencji Restrukturyzacji Przemysłu Henryk Paszcza, szef Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski i rektor Politechniki Śląskiej Andrzej Karbownik.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości