Opodatkowanie pożyczek i 40-procentowa stawka podatkowa. Ekspert PiS proponuje

Jerzy Żyżyński: trzeba zmienić formułę VATwikimedia/(CC BY-SA 3.0 PL) | Adrian Grycuk

Prawo do zwrotu VAT tylko w przypadku przetworzenia towaru, opodatkowanie pożyczek i kredytów, likwidacja możliwości rozliczania samozatrudnienia za pomocą CIT - takie zmiany w systemie gospodarczym proponuje w rozmowie z PAP Jerzy Żyżyński, poseł i jeden z gospodarczych ekspertów PiS.

Jerzy Żyżyński, który jest profesorem ekonomii, a w poprzedniej kadencji zasiadał w sejmowej Komisji finansów, proponuje jednolitą stawkę ZUS od wszystkich form zatrudnienia, opodatkowanie powierzchni hipermarketów oraz powrót do trzeciej, 40-procentowej stawki PIT. Podkreśla również, że są to jego własne poglądy.

Wyższe podatki

Jego zdaniem rząd PiS powinien uporządkować sferę dochodową państwa rozszerzając bazę podatkową. - Jestem zwolennikiem lekkiego podwyższenia podatków dla najbogatszych, które są niskie. Jednocześnie za obniżeniem opodatkowania biednych i klasy średniej. Uważam, że to, iż najwyższy próg podatkowy wynosi 32 procent jest po prostu niesprawiedliwe. Trzeba wrócić do tego, co było przed reformą Zyty Gilowskiej - trzeciej stawki, w wysokości 40 proc. To byłoby i tak nisko. Przypominam, że górna stawka to nie oddanie 40 proc. dochodów, ale dochodów ponad pewną kwotę, stanowiącą trzeci próg. Zresztą my jesteśmy generalnie biedni i te progi w kategoriach europejskich to bardzo niskie dochody - uważa poseł PiS. Żyżyński uważa również, że stawka podatku CIT jest za niska. - Czy trzeba by podwyższyć, należałoby przeanalizować. Uważam natomiast, że ludzie, którzy funkcjonują jako pracownicy, nie powinni płacić według stawki CIT jako niby przedsiębiorcy - twierdzi poseł i dodaje: - To po prostu niesprawiedliwe wobec tych, którzy pracują na normalnych etatach i płacą podatki PIT. A inni, zatrudnieni w ramach samozatrudnienia na podobnych warunkach płacą niższy CIT – to nie ma sensu - uważa. Zaznacza jednak, że nie dotyczyłoby to wszystkich prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. - Chodzi tylko o tych, którzy traktują samozatrudnienie jako wybieg. Dziś mamy chyba największe samozatrudnienie w Europie. Bo to zaczęło być lansowane jako remedium na obniżenie i składek na ZUS, i podatków. Tak być nie powinno, bo dziura w ZUS bierze się m.in. z tego. Składki ZUS-owskie powinny być zresztą, moim zdaniem, jednolite od każdej formy wynagrodzenia. Tak jak podatek. Stawka ta mogłaby być wtedy sporo niższa niż dziś, ale jednolita - twierdzi poseł PiS. Polityk dodał, że stawka dotyczyłaby wszystkich form zatrudnienia, czyli umów o dzieło, zleceń, samozatrudnienia itd. - Stawka mogłaby wynosić nie 40 proc., tylko 20 proc. Ale byłaby jednolita. To byłoby sprawiedliwe i korzystne dla ludzi, bo nie byliby "rolowani" na swych przyszłych emeryturach - dodał.

Reforma VAT

Żyżyński zapowiedział również, że jego partia planuje reformę VAT. W tej sprawie powstał już nawet specjalny projekt ustawy. - Trzeba zmienić formułę VAT. Obecnie VAT jest płacony na etapach pośrednich, a potem zwracany, choć państwo na tym korzysta, bo przez jakiś czas dysponuje tymi pieniędzmi. Plagą są jednak wyłudzenia zwrotów, a one wynikają z tzw. karuzeli VAT-owskich. Z tego, że jednymi prętami stalowymi, telefonami komórkowymi czy komputerami obraca się wielokrotnie w "łańcuszku". Tymczasem sprawa jest prosta. Otóż VAT jest podatkiem od wartości dodanej. Założenie jest takie, że wartość dodana jest na każdym etapie pośrednictwa sprzedaży. I wszędzie są zwroty, a ostateczny podatek płaci ten ostatni - konsument. Mój pomysł polega na tym, że skoro jest to podatek od wartości dodanej, zwrot należy się tylko wtedy, gdy realnie wartość została dodana - mówił poseł PiS o tłumaczy, że chodzi o to, żeby nastąpił jakiś etap przetworzenia. - Ale przetworzeniem nie jest samo przekazanie produktu, transport (faktycznie to przekazywanie bywało tylko na papierze). Jeżeli to będą pręty stalowe, które są na każdym etapie takie same, nie byłoby możliwości zwrotu, bo produkt się nie zmienia i nie ma tej "wartości dodanej". Zatem VAT by płacił już hurtownik, a detaliście podawałby cenę z VAT i konsument też by płacił cenę z VAT. Jeśli natomiast wspomniane pręty stalowe zostałyby pocięte lub oklejone folią i byłby to nowy produkt, wtedy zwrot VAT byłby możliwy. Nazwałbym to kwalifikowanym VAT. Oczywiście ktoś musiałby to kontrolować. Bo zapewne by wynaleziono jakiś sposób na obchodzenie tego, znając pomysłowość oszustów - wyjaśnił. Poseł uważa również, że stawka VAT powinna być niższa i mogłaby wynosić 16-18 proc. - Problem polega na tym, że gospodarka dostosowuje się do pewnego rodzaju obciążeń. Jak się dostosowuje, to cofnąć to jest trudno. Jeśli więc obniżymy nagle VAT, szybko wzrośnie popyt. To może oczywiście pobudzić gospodarkę, ale pytanie, czy nie byłoby konsekwencji inflacyjnych - twierdzi Żyżyński.

Hipermarkety

Polityk zaznaczył również, że chciałby uzupełnić o swój pomysł projekt ustawy o podatku od hipermarketów, który przygotował PiS. - Chodzi o opodatkowanie majątku sklepów wielkopowierzchniowych, a nie obrotu. Już w swojej książce pisałem, że podatek majątkowy jest remedium na ukrywanie zysku. Można zatem naliczać podatek od posiadanej powierzchni. Byłby on progresywny, bo metr kwadratowy w hipermarkecie powinien podatkowo kosztować więcej, niż metr kwadratowy w sklepiku osiedlowym - twierdzi Żyżyński.

Podatek bankowy

Odniósł się również do planów opodatkowania banków. Żyżyński stwierdził, że "zapewne" trzeba opodatkować banki, ale tak, aby nie przerzuciły one kosztów na klientów oraz nie spowodować ograniczenia działalności kredytowej. - Bardzo trzeba uważać np. w podatkach od aktywów. Trzeba wybrać określone pozycje w aktywach, które by się opodatkowało. Bo komputery czy budynki to też aktywa, a trudno je opodatkowywać, traciliby ci, którzy mają aktywa materialne o wyższej wartości. Nie ma też sensu opodatkowywać nabytych obligacji, które też są aktywami, ale w ten sposób banki finansują państwo (obligacje skarbowe) lub gospodarkę (obligacje korporacyjne). Można np. opodatkować nadpłynność banków. Czyli to, co powinny przekazać jako kredyty, a tego nie robią. Albo można opodatkować odsetki od pożyczek i kredytów. W jaki sposób? Na przykład nadwyżkę oprocentowania ponad stopę banku centralnego. Jeśli stopa wynosi 3 proc., a bank bierze 10 proc., to różnicę można opodatkować. Albo różnicę między oprocentowaniem kredytów, a depozytów. Poza tym uważam, że powinno wprowadzić się taką zasadę, że tylko taka operacja pożyczkowo-kredytowa byłaby legalna, od której odprowadzono by podatek. Ten podatek mógłby być niski, ułamek procenta, ale by był i wtedy każdą pożyczkę trzeba by rejestrować w urzędzie skarbowym - uzasadnił Żyżyński i dodał, że być może dotyczyłoby to również SKOK-ów i firm pożyczkowych. - Taka zasada mogłaby chronić przed lichwiarskimi pożyczkami. Bo wtedy można by legalnie otrzymać od tych pożyczek odsetki tylko wtedy, gdy zapłaciło się od nich podatek. Zatem wszyscy kanciarze, którzy nabierają ludzi na pożyczki, nie byliby chronieni prawem. Jeśli podatek nie byłby zapłacony, to pożyczkodawca mógłby iść do sądu, ale sąd by mu mówił: skoro nie zapłacił pan podatku, może pan żądać tylko zwrotu kapitału. Natomiast opodatkowane pożyczki byłyby oczywiście legalne, i wtedy prawo do odsetek byłyby chronione przez prawo. Pożyczkodawca musiałby zatem zapłacić niewielki podatek transakcyjny, legalizujący transakcję, i oczywiście podatek dochodowy. Przy nieopodatkowanych pożyczkach chroniony byłby pożyczkobiorca, bo nie można by było się domagać odsetek. Może w ten sposób udałoby się ochronić ludzi przed naciągaczami - twierdzi poseł.

Kwota wolna

Żyżyński twierdzi również, że należy podwyższyć kwotę wolną od podatku. - Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nasz próg górnej stawki PIT po przeliczeniu na euro jest w wielu krajach w ramach najniższej stawki podatku lub w kwocie wolnej. Ważne jest zatem to, by wprowadzić mechanizmy, które będą prowadzić do realnych podwyżek płac - uważa poseł.

Belka: budżet nie udźwignie obietnic PiS
Belka: budżet nie udźwignie obietnic PiStvn24

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia/(CC BY-SA 3.0 PL) | Adrian Grycuk

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING - między innymi te banki zapowiedziały utrudnienia w najbliższych dniach. W związku z pracami serwisowymi mogą pojawić się kłopoty z aplikacją, płatnościami czy korzystaniem z kart.

Bankomaty, aplikacje, blik. Utrudnienia w największych bankach w najbliższych dniach

Bankomaty, aplikacje, blik. Utrudnienia w największych bankach w najbliższych dniach

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

InPost uruchomił usługę dostaw międzynarodowych pomiędzy Polską a siedmioma europejskimi krajami: Francją, Hiszpanią, Portugalią, Włochami, Belgią, Holandią oraz Luksemburgiem - podano w komunikacie. Firma planuje rozszerzenie tej usługi o Wielką Brytanię.

InPost uruchomił usługę dostaw międzynarodowych do siedmiu europejskich krajów

InPost uruchomił usługę dostaw międzynarodowych do siedmiu europejskich krajów

Źródło:
PAP, Cashless

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto jedna osoba trafiła szóstkę i wygrała ponad 4 miliony złotych. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwa miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 15 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
Lotto.pl

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul zaakceptowała w czwartek plany wprowadzenia opłat mających ograniczyć zatłoczenie w prestiżowej nowojorskiej dzielnicy Manhattan. Podstawowa opłata wyniesie 9 dolarów w porównaniu z proponowaną wcześniej przez władze transportowe w wysokości 15 dolarów.

Wielka zmiana w Nowym Jorku. Wjazd do części miasta będzie płatny

Wielka zmiana w Nowym Jorku. Wjazd do części miasta będzie płatny

Źródło:
PAP

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP

Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie stosowania przez Ryanair tak zwanego overbookingu - podano w komunikacie.

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Źródło:
PAP

Niemieckie władze zabroniły portom przyjmowania statków z rosyjskim skroplonym gazem ziemnym (LNG) - podał "Financial Times", powołując się na rządowe pismo do państwowej spółki Deutsche Energy Terminal (DET). Zakaz ma obowiązywać do odwołania.

Niemcy wprowadziły zakaz. Chodzi o statki z Rosji

Niemcy wprowadziły zakaz. Chodzi o statki z Rosji

Źródło:
PAP

Efektem audytów w firmach kontrolowanych przez Skarb Państwa jest ponad 40 zawiadomień do prokuratury. Kilkaset osób może spodziewać się wezwania - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Najczęściej powtarzające się zarzuty to fikcyjne etaty, płacenie za niewykonane usługi, brak kontroli nad wydatkami na marketing, sponsoring i promocję oraz marnotrawienie środków firmowych fundacji.

Audyty w państwowych spółkach. Ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Audyty w państwowych spółkach. Ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Źródło:
PAP/DGP

Dwie partie wody źródlanej Alfred gazowanej i niegazowanej wyprodukowanej przez firmę Chmielnik Zdrój zostały wycofane ze sprzedaży. W wodzie wykryte zostały bakterie między innymi z grupy coli – poinformował Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Źródło:
PAP/tvn24.pl