TVN24 Biznes | Z kraju

Polski Ład zaczyna paraliżować urzędy. "Sytuacja stała się krytyczna"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Szrot: będziemy dalej pracować nad uwagami do Polskiego Ładu
Szrot: będziemy dalej pracować nad uwagami do Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/6
TVN24Szrot: będziemy dalej pracować nad uwagami do Polskiego Ładu

Związki zawodowe aparatu skarbowego oraz ZUS burzą się przeciwko konieczności objaśniania obywatelom zawiłości Polskiego Ładu. Zwracają uwagę, że pracownicy nie zostali odpowiednio przygotowani do udzielania informacji na ten temat - pisze w czwartek "Puls Biznesu".

Jak podaje dziennik, urzędnicy ZUS wytykają, że są zasypywani pytaniami nie tylko o Polski Ład, ale też o zasady dofinansowania do cen gazu. Alarmują, że nie są w stanie podołać nadmiarowi obowiązków, a ZUS-owi grozi zapaść. Urzędnicy skarbowi żądają zdjęcia z ich barków objaśniania Polskiego Ładu i żądają podwyżek płac. Ostrzegają, że w przeciwnym razie rozpoczną akcje protestacyjne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład obciąża urzędników

Gazeta przytoczyła stanowisko Międzyzakładowego Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w Krajowej Sekcji Administracji Skarbowej NSZZ "Solidarność".

"Sytuacja stała się krytyczna! Pracownicy zaangażowani do dyżurów w sprawie udzielania informacji na temat Polskiego Ładu zaczynają pracę o godz. 11 a kończą o 19. Przyznanie im kolejnych zadań w istotny sposób ogranicza czas pracy niezbędny do wypełniania ich podstawowych obowiązków. Pracownicy nie zostali odpowiednio przygotowani do udzielania informacji na temat Polskiego Ładu, a pośpiesznie prowadzone webinaria są farsą szkoleń. Domagamy się natychmiastowej likwidacji dyżurów w zakresie Polskiego Ładu, uruchomienia dodatków zadaniowych, wzrostu wynagrodzeń o 20 proc." - napisano w stanowisku.

Wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Administracji Skarbowej NSZZ "Solidarność" Dominik Lach przyznał, że problem jest poważny, ponieważ urzędnicy skarbowi nie zostali przygotowani merytorycznie do udzielania rzetelnych informacji na temat zmian podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład.

"W tych warunkach przerzucenie na nich odpowiedzialności za objaśnienia na rzecz obywateli jest niedopuszczalne" - stwierdził.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości