Projekt ustawy podatkowej z Polskiego Ładu z poprawkami. Jest decyzja komisji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Ministerstwo rodziny o zmianach w PIT dla samotnie wychowujących dziecko
Ministerstwo rodziny o zmianach w PIT dla samotnie wychowujących dzieckoTVN24
wideo 2/7
Ministerstwo rodziny o zmianach w uldze na dzieckoTVN24

Zmiany podatkowe z Polskiego Ładu są przedmiotem prac w Sejmie. Komisja Finansów Publicznych poparła poprawki do projektów ustaw. Jedna z nich dotyczy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i wprowadza ulgę dla dużych rodzin, z czwórką i więcej dzieci. Przyjęto również poprawkę zmieniającą zasady rozliczania się osób samotnie wychowujących dzieci. Zdaniem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "dla osób najlepiej zarabiających jest korzystne aktualnie niezawieranie związku małżeńskiego lub dokonywanie rozwodów dla celów podatkowych".

W czwartek w Sejmie po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie Komisji Finansów Publicznych, która zajmowała się projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw wraz z autopoprawką. To projekt podatkowy przygotowany w ramach tak zwanego Polskiego Ładu.

- Trudno nam będzie poprzeć ten projekt, jako że państwo zaproponowali kwotę wolną od podatku, a nałożyli dodatkowe zobowiązania. Naprawdę, z bólem serca. Żeście zrobili takie salto, daliście trochę dobrego, a resztę dołożyliście ludziom podatków - mówiła Krystyna Skowrońska z Koalicji Obywatelskiej przed głosowaniem całości projektu wraz z poprawkami.

Ostatecznie za przyjęciem projektu ustawy wraz z poprawkami było 22 posłów, przeciw było 12 członków komisji. Posłem sprawozdawcą będzie Henryk Kowalczyk z PiS, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych.

Posiedzenie zakończyło się o godz. 23.

W ramach Polskiego Ładu rząd zaproponował podwyżkę kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Poza tym zakładana jest podwyżka progu podatkowego, do którego obowiązuje stawka 17 proc., a powyżej którego stawka rośnie do 32 proc. Obecnie ten próg wynosi 85 tys. zł; od roku przyszłego ma być to 120 tys. zł. Zmienić mają się również zasady odliczania składki zdrowotnej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład - Koalicja Obywatelska o "licznych uwagach"

Na początku posiedzenia grupa posłów Koalicji Obywatelskiej skierowała wniosek o wysłuchanie publiczne projektu ustawy. Wniosek został jednak odrzucony. Poparcia większości nie uzyskała również propozycja posła KO Janusza Cichonia, który chciał przełożenia posiedzenia komisji na 5 października.

- Zakres projektu, ale też emocje społeczne związane z jego wprowadzeniem nakazują szczególną roztropność w jego rozpatrywaniu. Brak opinii RCL-u, niedostatek czasu na przygotowanie rzetelnej opinii przez Biuro Legislacyjne, liczne uwagi, propozycje zmian strony społecznej, organizacje, stowarzyszenia, ale też instytucje rządowe wskazują na gigantyczne emocje i wagę tego projektu – wskazywał Cichoń.

- Przy takim tempie procedowania, jakie państwo proponują, nie jesteśmy w stanie tej roztropności dochować - dodał poseł KO. Za przełożeniem posiedzenia komisji było 19 posłów, przeciw 24.

Odrzucono również m.in. poprawkę zgłoszoną przez Dariusza Wieczorka z Lewicy, która zakładała opóźnienie wejścia w życie poprawki o 1 rok.

Ulga podatkowa dla dużych rodzin

Wśród kilku poprawek, które zostały zaakceptowane przez komisję, znalazła się i taka, która wprowadza ulgę dla rodzin z czwórką i więcej dzieci. Poprawkę zgłosił poseł Włodzimierz Tomaszewski z klubu PiS, ale jej działanie wyjaśnił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

- Istotą poprawki jest, że rodzice z co najmniej 4 dzieci będą mieli dodatkowe odliczenie w kwocie 85 tysięcy złotych, a więc takiej, jak w przypadku PIT dla młodych. Jeśli rodzice rozliczają się na skali, to do kwoty wolnej w wysokości 30 tysięcy złotych dolicza się 85 tysięcy złotych, co daje odliczenie w wysokości 115 tysięcy złotych na każdego rodzica. Co ważne, ta ulga dotyczy nie tylko osób, które rozliczają się na zasadach ogólnych, ale też tych, którzy płacą podatek liniowy czy podatek zryczałtowany - powiedział Sarnowski.

Jak mówił, koszt tej ulgi dla budżetu wyniesie ponad 300 mln zł, a skorzysta z niej 110 tys. podatników, a więc ok. 55 tys. rodzin.

Samotnie wychowujący dziecko. Szykują się zmiany w PIT

Komisja przyjęła także poprawkę zmieniającą zasady rozliczania się osób samotnie wychowujących dzieci. Obecnie podatek osoby samotnie wychowującej dziecko jest obliczany jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów. Jak powiedziała posłanka Dominika Chorosińska z PiS, ze względu na wzrost kwoty wolnej od podatku to rozwiązanie dawałoby większe korzyści osobom samotnie wychowującym dzieci, niż uzyskują to rodzice pozostający w małżeństwie. Zaproponowała ona likwidację tej zasady i wprowadzenie ulgi na dziecko samotnego rodzica w kwocie 1500 zł.

W reakcji na to Izabela Leszczyna z KO zapytała wiceministra finansów Jana Sarnowskiego, czy wprowadzenie w życie tej poprawki pogorszy sytuację materialną matek samotnie wychowujących dzieci. - Nie chcę mi się wierzyć, że ktoś może zgłosić taką poprawkę - podkreśliła.

Później na Twitterze posłanka i była wiceminister finansów napisała, że posłowie PiS wrzucili do projektu poprawkę, "która pogorszy sytuację samotnych matek".

Sprawę skomentowała także Paulina Henning-Kloska z Koła Polska 2050. "PiS likwiduje możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi! Premierze Morawiecki, co wam zrobiły samotne matki?!" - napisała.

Ministerstwo o "rozwodach dla celów podatkowych"

Ostatecznie wyjaśnienia dotyczące tej poprawki przedstawił Mateusz Łakomy z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. - Dotychczasowa ulga procentowa w poprawce została zastąpiona ulgą kwotową. (...) średnio dotychczas to odliczenie dla osób samotnie wychowujących dzieci wynosi 1154 złote, natomiast zaproponowana poprawka daje odliczenie kwotowe w wysokości 1500 złotych - wskazał.

W jego ocenie "dla osób najmniej zarabiających jest to poprawka odrobinę korzystniejsza". - Natomiast intencją tej poprawki jest to, żeby zahamować pewne negatywne zjawiska, które wiążą się z dotychczasowym rozwiązaniem, polegające na tym, że dla osób najlepiej zarabiających jest korzystne aktualnie niezawieranie związku małżeńskiego lub dokonywanie rozwodów dla celów podatkowych - powiedział Łakomy. Dopytywany przez posłów opozycji o źródło informacji, wskazał, że "są takie doświadczenia".

Komisja tę propozycję przyjęła.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po dynamicznych wzrostach cen mieszkań, rynek wyraźnie uległ ochłodzeniu. Ceny ofertowe mieszkań spadły w kwietniu w siedmiu z 17 analizowanych miast Polski - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Wśród nich znalazła się Warszawa. W kilku miastach padły jednak kolejne rekordy przeciętnej ceny za metr kwadratowy.

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl

Nawet 10 milionów zapytań dziennie może wpływać do rejestru zastrzeżeń PESEL - wynika z informacji Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Organizacja ta obawia się, że tak duża liczba może spowodować utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych, choćby z pożyczki czy kredytu.

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

W tygodniu czekają nas aż dwa dni z zakazem handlu. Sklepy będą zamknięte zarówno w czwartek, 30 maja, w Boże Ciało, jak i w niedzielę, 2 czerwca. Oznacza to, że nie zrobimy w tych dniach większych zakupów. Niektóre sklepy zdecydowały się jednak na wydłużenie godzin pracy w inne dni.

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Źródło:
tvn24.pl

Zawieszenie opłaty mocowej, o którym mowa w ustawie o bonie energetycznym ograniczy wzrost rachunków o mniej więcej jedną czwartą - przekazał prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jednocześnie zaznaczył, że tegoroczna obniżka nie powinna wpłynąć na zwiększenie tej opłaty w 2025 roku.

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Źródło:
PAP

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta niektórzy klienci sieci sklepów Biedronka zostali wprowadzeni w błąd przy okazji akcji promocyjnej. UOKiK nałożył na właściciela sieci obowiązek przyznania im środków finansowych. Do klientów trafiają już SMS-y z informacją o przyznaniu im vouchera w kwocie 150 złotych.

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Orlenu przedstawił walnemu zgromadzeniu projekt uchwały o nieudzieleniu absolutorium za 2023 rok poprzedniemu zarządowi i radzie nadzorczej - przekazała spółka. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie brak premii za 2023 rok między innymi dla Daniela Obajtka.

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Złoty w środę po południu słabnie wobec głównych walut. To reakcja na najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Zdaniem ekonomistów dane mogą wywierać presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta zastanowiła się nad obniżką stóp procentowych.

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Źródło:
PAP

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie przed długim weekendem będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców przed długim weekendem

Dobre wieści dla kierowców przed długim weekendem

Źródło:
PAP

Czternaste emerytury zostaną wypłacone we wrześniu. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął podczas wtorkowego posiedzenia rząd. Ile wyniesie czternastka brutto, a ile netto, czyli na rękę? Przedstawiamy wyliczenia głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt Piotra Juszczyka.

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Mniej niż połowa ankietowanych chce skrócenia tygodnia pracy do czterech dni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS. Przeciwnych temu pomysłowi, nawet przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń, jest niemal 40 procent badanych.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska miała prawo do potrącenia kary w wysokości 68,5 miliona euro (290 milionów złotych) za brak wstrzymania prac w kopalni Turów po skardze Czech - zdecydował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po rozpatrzeniu wniosku o ich anulowanie, złożonego jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Źródło:
PAP

Policja zajęła już blisko 1,6 tysiąca samochodów kierowcom, którzy prowadzili po alkoholu. Ta kara nie ograniczyła znacząco liczby pijanych na drogach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

Po roku obowiązywania zmian w Kodeksie pracy największą popularnością cieszą się rozwiązania dla rodziców - uważa ekspertka od rynku pracy Monika Smulewicz. Jej zdaniem kontrowersyjny jest natomiast zapis o dodatkowym wolnym z powodu siły wyższej. - Falę urlopów z tego tytułu mieliśmy w grudniu, gdy pracownicy wykorzystali już wszystkie dni wolne - tłumaczy.

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Źródło:
tvn24.pl

W ramach 800 plus Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w środę na konta rodziców ponad pół miliarda złotych – wynika z danych udostępnionych przez ZUS. Wraz z nowym miesiącem rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu.

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

W tegorocznym sezonie greckie plaże będą pod nadzorem dronów. Tamtejsze służby zaczęły je wykorzystywać do walki z próbami ograniczania dostępu do wybrzeża przez prywatne podmioty.

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Źródło:
PAP

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP