Spółka Polregio odwołała niektóre pociągi na terenie województw kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego. Powodem zmian w rozkładzie są "trwające utrudnienia w realizacji procesu przewozowego" - czytamy na stronie czołowego kolejowego przewoźnika pasażerskiego w Polsce. W ubiegłym tygodniu związkowcy ogłosili pogotowie strajkowe w spółce Polregio, ale już teraz część kolejarzy bierze urlopy lub idzie na L4.
Spółka Polregio poinformowała w komunikacie, że "trwające utrudnienia w realizacji procesu przewozowego są przyczyną kolejnych decyzji o odwołaniu poniższych pociągów kursujących na terenie woj. wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego".
Jak czytamy, od środy (20 kwietnia) do piątku (22 kwietnia) nie pojadą niektóre pociągi na trasach: Poznań Główny - Wrocław Główny, Leszno - Głogów. W tych dniach utrudnienia dotkną też podróżujących na trasie Piła - Bydgoszcz. Ponadto w środę i czwartek nie odbędą się niektóre przejazdy na trasach: Inowrocław - Bydgoszcz Główna oraz Bydgoszcz Główna - Poznań Główny.
Utrudnienia dla pasażerów występowały również w ostatnich dniach. We wtorek odwołano kilkadziesiąt pociągów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Problemy czekają również podróżnych z innych części kraju. Białostocki oddział Polregio poinformował, że w środę o poranku za niektóre pociągi Regio uruchomiono zastępczą komunikację autobusową. W związku z tym pasażerowie nie mają możliwości przewozu wózków i rowerów. Powodem wprowadzonych zmian - jak czytamy w komunikacie - również są "występujące zakłócenia procesu przewozowego w spółce Polregio".
Możliwy strajk w Polregio
O możliwym strajku pracowników Polregio mówił w TOK FM prezydent Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek. Jak wskazywał, związkowcy prowadzą negocjacje z zarządem spółki od października 2021 roku, ale efektów cały czas brak. Pracownicy domagają się podwyżek pensji o 700 zł, z wyrównaniem od 1 grudnia 2021 roku.
- Doszło do fiaska rozmów w spółce na temat wzrostu wynagrodzeń. Nie udało się osiągnąć porozumienia. Nie widzimy żadnej woli rozwiązania tego problemu. Nie mamy więc innego wyjścia - opowiadał Miętek w rozmowie ze stacją.
W ubiegły wtorek, 12 kwietnia Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy w Polregio ogłosił pogotowie strajkowe i podjął uchwałę w sprawie przygotowań do strajku generalnego. Już teraz maszyniści biorą jednak urlopy albo idą na zwolnienia lekarskie.
Podwyżek domagają się nie tylko pracownicy Polregio. Na początku marca br. związki w PKP Cargo wszczęły spór zbiorowy wobec odmowy spełnienia żądań podwyżki o 600 zł od 1 kwietnia wynagrodzeń pracowników objętych układem zbiorowym.
Najpopularniejsi przewoźnicy
Jak wynika z danych dostępnych na stronach Urzędu Transportu Kolejowego, Polregio to przewoźnik pasażerski, który ma największy udział w rynku. W okresie styczeń-luty 2022 roku spółka przewiozła 26,99 proc. wszystkich pasażerów.
Koleje Mazowieckie mogą pochwalić się wynikiem na poziomie 18,19 proc. Na ostatnim miejscu podium znalazły się PKP Intercity - 13,93 proc.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock