W piątek 4 listopada Sejm przyjął nowelę ustawy, która ma znacznie ułatwić korzystanie z usług lekarskich. Leczenie ma się odbywać według zasady: najpierw pomoc, potem biurokracja. Przedstawiamy pięć faktów na temat zmian w prawie.
Nowelizacja prawa przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia ma poprawić dostępność do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej i wyeliminować sytuacje, w których pacjent nie skorzystał ze świadczeń z obawy przed poniesieniem kosztów.
Jak argumentuje ministerstwo, tańsze jest poniesienie kosztów świadczeń niż potem weryfikowanie prawa do nich. W dodatku na początkowym etapie można zapobiec ewentualnemu kosztownemu leczeniu specjalistycznemu, co też obniży wydatki systemu opieki zdrowotnej.
Co się zmieni?
1. Opieka lekarska
Nowela ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw gwarantuje każdemu, kto skorzysta ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (także nocnej i świątecznej), że nie poniesie jej kosztów, gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem prawa do takich świadczeń.
Podstawowa opieka lekarska ma być więc zapewniona nawet tym pacjentom, którzy nie udowodnią, że są ubezpieczeni.
2. Cena za lekarstwa
Nowelizacja prawa nie dotyczy kosztów, jakie NFZ ponosi na refundację leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dostępnych w aptece na receptę wystawioną przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ich koszty będą przez Fundusz dochodzone na dotychczasowych zasadach.
3. Składki na NFZ
Zapewnienie bezpłatnej opieki nie oznacza rezygnacji z obowiązku opłacania składek na NFZ. Chodzi jedynie o odstąpienie od dochodzenia przez NFZ kosztów udzielonych świadczeń, gdy osoba nie została zgłoszona do ubezpieczenia. Jako przykład można podać studenta, który podjął pracę a po jej zakończeniu wrócił na studia.
4. Windykacja
Nowelizacja przewiduje odstąpienie od obowiązku uiszczania przez pacjenta kosztów świadczeń i windykacji przez NFZ należności z tego tytułu, gdy jedyną przyczyną braku prawa do świadczeń był brak zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. W takim przypadku odstąpienie od windykacji nastąpi, gdy pacjent (we wskazanym terminie) zostanie zgłoszony do ubezpieczenia.
Zgodnie z nowelą umorzone zostaną postępowania administracyjne i egzekucyjne dotyczące należności za udzielone świadczenia.
5. Terminy
Nowelizacja prawa wejdzie w życie 14 dni od daty ogłoszenia w dzienniku ustaw. Ponadto jej przepisy umożliwiają wsteczne prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wystarczy, że osoby, które nie były formalnie zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego, w ciągu 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy dopełnią tego obowiązku.
Zobacz: Lekarze biją na alarm. „Polacy pożerają niewiarygodną ilość leków przeciwbólowych” (Film z 22.09.2016)
Autor: ag//ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl