Polski Ład. Ponad połowa badanych Polaków nie wierzy w to, że rozwiązania podatkowe będą dla nich korzystne

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Kuczyński o zmianach podatkowych z Polskiego Ładu
Kuczyński o zmianach podatkowych z Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/5
TVN24Kuczyński o zmianach podatkowych z Polskiego Ładu

Ponad połowa, bo 54 procent badanych Polaków nie wierzy, że nowe przepisy podatkowe w ramach Polskiego Ładu będą dla nich korzystne. Tak wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Respondentom najbardziej podoba się pomysł podniesienia kwoty wolnej od podatku, dużo mniejsze poparcie ma pomysł zniesienia odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Badanie zostało przeprowadzone 30 lipca na grupie 1000 osób metodą telefoniczną CATI.

Polski Ład - zmiany w podatkach

"Czy wierzy Pan/Pani, że rozwiązania podatkowe zawarte w Polskim Ładzie będą korzystne dla Pana/Pani?" - to pierwsze pytanie, które zadano uczestnikom badania dla RMF FM i "DGP". Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 7,5 proc. badanych, a "raczej tak" - 28,7 proc. Jednoznacznie negatywną ocenę rządowych propozycji wyraziło 22 proc. respondentów, a opcję "raczej nie" wybrało 32,8 proc. Dziewięć procent uczestników badania nie ma jasnego stanowiska w tej sprawie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Z sondażu wynika, że najwięcej entuzjastów rewolucji podatkowej, która ma pojawić się w Polskim Ładzie, jest wśród wyborców PiS - 81 proc. Pozytywnie rządowy program ocenia też 46 proc. elektoratu Konfederacji i 40 proc. osób, które głosowały na PSL i Kukiz'15. Krytycznie propozycje z Polskiego Ładu ocenia 85 proc. wyborców Lewicy i tyle samo sympatyków KO.

Polski Ład nie zachwycił najmłodszych - w grupie osób od 18. do 29. roku życia 89 proc. badanych ocenia go krytycznie. W przypadku respondentów z grupy wiekowej 40-49 wskazania negatywne stanowią 84 proc. Dobrze Polski Ład ocenia 55 proc. osób w wieku od 60 do 69 lat i 58 proc. osób, które mają 70 i więcej lat.

Badanie pokazuje, że Polski Ład nie podoba się mieszkańcom dużych miast, osobom z wyższym wykształceniem i prowadzącym własną działalność gospodarczą - w każdej z tych grup jest ponad 70 procent jego przeciwników. Podobnie jest wśród najbogatszych i zwolenników opozycji.

Zmiany w podatkach - badanie

Osoby biorące udział w badaniu zapytano też o to, które propozycje podatkowe zawarte w Polskim Ładzie powinny wejść w życie.

Za podwyższeniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych jest 72,7 proc. badanych. Podwyższenia progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. zł chce 63,7 proc. respondentów. Dużo mniejsze poparcie (35,2 proc.) ma wśród uczestników badania pomysł zniesienia odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Zmiana zasad płacenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorców zaproponowana w Polskim Ładzie zyskała poparcie 37,7 proc. respondentów.

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości