PKO Bank Polski i ING Bank Śląski zawarły pierwszą na krajowym rynku finansowym transakcję, w której zastosowano indeks stopy procentowej WIRON. Taką informację przekazał Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej do spraw reformy wskaźników referencyjnych.
W poniedziałkowym komunikacie opublikowanym na stronach Komisji Nadzoru Finansowego poinformowano, że przedmiotem transakcji między PKO BP a ING Bankiem Śląskim był "instrument finansowy będący kontraktem pochodnym dotyczącym stopy procentowej Overnight Index Swap (OIS)".
"Dzięki zawartej transakcji banki sprawdziły zdolności operacyjne i technologiczne do stosowania WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) w instrumentach finansowych. Transakcja miała niską wartość nominalną i została zawarta na krótki okres" - czytamy.
Czytaj także: Duże zmiany dla kredytobiorców coraz bliżej. Wyjaśniamy
WIRON zastąpi WIBOR
W komunikacie wyjaśniono, że "kontrakty pochodne dotyczące stopy procentowej, w tym OIS, mogą być używane przez banki do zabezpieczania ryzyka stopy procentowej pozycji własnych i klientowskich".
Jednocześnie podkreślono, że zawarta transakcja wpisuje się w określony w mapie drogowej etap "fazy Wprowadzania" reformy wskaźników referencyjnych, w ramach którego budowana ma być płynność na rynku instrumentów finansowych będących kontraktami pochodnymi odpowiadającymi charakterystyce OIS, dla których WIRON ma być wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej.
Przypomniano, że w "fazie wprowadzania" zawierane transakcje swapowe będą mieć charakter bilateralny, tzn. będą rozliczane pomiędzy dwoma stronami kontraktu.
WIRON zamiast WIBOR-u
Indeks WIRON już niedługo ma zastąpić wskaźnik WIBOR. Wycofywanie produktów i instrumentów stosujących WIBOR ma nastąpić w 2024 roku Z mapy drogowej opublikowanej pod koniec września ubiegłego roku na stronach Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że cała reforma ma się zakończyć w 2025 roku.
Będzie to ważna zmiana dla kredytobiorców. WIBOR wraz z marżą banku są bowiem składowymi oprocentowania kredytu.
W ostatnich tygodniach Bank BNP Paribas i ING Bank Śląski poinformowały o tym, że zawieszają udzielanie kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym o WIBOR.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock