PGE kupuje PKP Energetyka. Jest wniosek do ważnego urzędu

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP
PKP Energetyka wraca w polskie ręce
PKP Energetyka wraca w polskie ręceTVN24
wideo 2/4
TVN24PKP Energetyka wraca w polskie ręce

PGE planuje przejąć spółkę PKP Energetyka od amerykańskiego funduszu CVC Partners. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował, że otrzymał wniosek o wydanie zgody na przeprowadzenie transakcji, której wartość wynosi ponad 1,9 miliarda złotych. 

Wniosek na zakup PKPE Holding, która nadzoruje m.in. PKP Energetyka, przez Polską Grupę Energetyczną wpłynął do Urzędu 11 stycznia tego roku. Spółki wchodzące w skład holdingu działają w zakresie sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej, obrotu paliwami oraz utrzymania sieci trakcyjnej i świadczenia usług elektroenergetycznych. Głównymi klientami są przedsiębiorstwa kolejowe. 

PGE kupuje PKP Energetyka. Ile zapłaci?

W grudniu 2022 roku PGE deklarowało, że gdy Prezes UOKiK wyrazi zgodę na przeprowadzenie transakcji, to zamierza zapłacić za holding 1 miliard 913 milionów złotych. 

Cenę tę wyliczono w oparciu o wartość przedsiębiorstwa zgodnie ze stanem na 31 marca 2022 roku. Wynosiła ona wówczas 5 miliardów 944 mln zł. Przy czym 3,8 miliarda złotych to inwestycje przeprowadzone od 2016 roku. Na transakcję składa się zapłata 1,9 mld zł w gotówce i przejęcie 4 mld zł długu.

PKP Energetyka - informacje o spółce

PKP Energetyka odpowiada za dystrybucję 4 TWh energii elektrycznej rocznie, wykorzystuje 21,5 tys. km linii energetycznych i dysponuje sześcioma centrami sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez 52 tys. inteligentnych liczników. Eksploatuje 814 podstacji trakcyjnych i kabin, 6213 stacji energetycznych oraz 70 pociągów sieciowych. Spółka zatrudnia 4,2 tys. pracowników.

Największymi klientami PKP Energetyka są przedsiębiorstwa z branży kolejowej. Spółka pełni rolę Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD). Firma dostarcza energię elektryczną do realizowania celów trakcyjnych - do napędu pociągów prowadzonych trakcją elektryczną, oraz nietrakcyjnych, takie jak zasilanie urządzeń zabezpieczenia ruchu pociągów, urządzeń ogrzewania rozjazdów, budynków dworcowych, oświetlenia peronów i terenów kolejowych itp.

Zgodnie z aktualnym planem rozwoju w zakresie działalności dystrybucyjnej, udział klientów kolejowych w przychodach spółki sięga 80 proc. W związku z realizacją Krajowego Programu Kolejowego przez PKP PLK, PKP Energetyka realizuje program modernizacji układów zasilania sieci trakcyjnej, którego wartość w perspektywie 2021-2025 wynosi ponad 4 mld.

PKP Energetyka. Jak spółką zarządzał fundusz?

Jak informował prezes PGE Wojciech Dąbrowski, ogłaszając zakup, od czasu prywatyzacji właściciel zainwestował w PKP Energetyka 3,8 mld zł, a PGE skontrolowało te inwestycje i uznało ich kwoty. Podkreślał, że w 2016 r. PKP Energetyka miała niecałe 100 mln zł zysku operacyjnego, a dziś jest to ok. 700 mln zł

.PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w PGE niecałe 61 proc. akcji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pkpenergetyka.pl

Pozostałe wiadomości