Sprzedaż leku przeciwbólowego dla dzieci wstrzymana. Ostrzeżenie

TVN24 Biznes

ShutterstockGłówny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie lek przeciwgorączkowy

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie i stosowaniu na terenie całego kraju część partii produktu leczniczego Pediprofen. Z obrotu wycofano z kolei Asmenol - lek przeznaczony do leczenia m.in. astmy oraz objawów alergii sezonowej.

"W dniu 29 kwietnia 2016 roku do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło zgłoszenie podejrzenia braku spełnienia wymagań jakościowych ww. produktu leczniczego w związku z potencjalnym wystąpieniem wyniku poza specyfikacją w zakresie czystości mikrobiologicznej" - czytamy w komunikacie do decyzji.

Chodzi o dwie serie Pediprofenu:

- J01, data ważności: 12.2018, 1 butelka 100 ml,

- K01, data ważności: 03.2019.

"Powyższe serie nie mogą być przedmiotem obrotu oraz nie mogą być stosowane w lecznictwie do czasu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa ich stosowania" - dodano. Producent po otrzymaniu powyższej decyzji, zobowiązany jest do " natychmiastowego wycofania z obrotu produktów leczniczych".

Pediprofen to lek łagodzący dolegliwości bólowe i gorączkę należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Pediprofen jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawowym: łagodnych lub umiarkowanie nasilonych dolegliwości bólowych, np. bólu zęba, bólu głowy, gorączki.

ZOBACZ DOKUMENT Z DECYZJĄ GŁÓWNEGO INSPEKTORATU FARMACEUTYCZNEGO

Inny lek wycofany

GIF w środę podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego Asmenol. Chodzi o tabletki do rozgryzania i żucia o numerach serii:

- 11013, data ważności 10.2016

- 10214, data ważności 02.2017

- 20115, data ważności 01.2018

Asmenol stosowany jest on do leczenia pacjentów, u których astma nie jest w wystarczającym stopniu kontrolowana za pomocą dotychczasowego leczenia i wymagają oni dodatkowego leczenia. Leczenia objawów alergii sezonowej, a także zapobiegania występowaniu objawów astmy wywołanych przez wysiłek fizyczny.

Nowa lista leków refundowanych (01.05.2016):

Nowa lista leków refundowanych

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock