Pojawiła się nowa odsłona oszustwa na blika. Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed wiadomościami SMS od oszustów z informacją o zwrocie środków.
"Wejście w link prowadzi do fałszywego panelu logowania, który tym razem rozbudowany został o nowe banki. Wprowadzenie tam danych grozi utratą naszych środków" - napisał CSIRT KNF w mediach społecznościowych.
Oszustwo na blika - nowa odsłona
Pokazał też na zdjęciach, jak dokładnie działają cyberprzestępcy. Zaczyna się od SMS-a z informacją, że po upływie 12 godzin środki zostaną zwrócone do nadawcy. Pod tym jest link - po kliknięciu w niego otwiera się panel z wyborem banku. Na górze możemy zobaczyć, że do odebrania jest np. 450 lub 500 zł.
Na kolejnej stronie należy podać numer telefonu, a później w kolejnym kroku - już na stronie podszywającej się pod stronę banku - oszuści namawiają do wpisania danych do logowania. CSIRT KNF podkreślił, że jest to fałszywa domena.
"Bądźcie czujni" - zaapelował zespół cyberbezpieczeństwa.
Blik
W ramach systemu Blik możemy przesyłać pieniądze na numer telefonu. Aby odebrać przelew na telefon konieczne jest posiadanie aplikacji bankowej i zarejestrowanego telefonu w usłudze Blik.
"Nieistotne jest to, w jakim banku ma konto osoba, której przelewasz pieniądze. Nie musicie być klientami tego samego banku. Wystarczy, że oboje macie dostępną funkcję Przelewu na telefon Blik w swoich aplikacjach bankowych. Przelew dociera w kilkanaście sekund bez względu na godzinę i dzień tygodnia" - czytamy na stronie systemu Blik.
Ostrzeżenia przed oszustami
W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z ofensywą oszustów. Potwierdzają to dane. Z ostatniego raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że w trzecim kwartale 2021 roku odnotowano 7709 oszustw przy użyciu polecenia przelewu, co oznacza wzrost w stosunku do drugiego kwartału o 53,6 procent. Chodzi o sytuację nieuprawnionego dostępu do konta i wykonywanie przelewów przez oszustów na przykład po zainfekowaniu komputera złośliwym oprogramowaniem lub wyłudzeniu od klienta danych do logowania.
Łączna kwota oszukańczych poleceń przelewu wyniosła tylko w trzecim kwartale blisko 32 mln zł.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock