Przelew 450 złotych na telefon. Nowe oszustwo

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]Policja w Piasecznie
wideo 2/4
Policja w PiasecznieNagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]

Oszuści wysyłają SMS-y z informacją o przelewie 450 złotych przesłanych Blikiem na nasz telefon. Do wiadomości jest dołączony link, który kieruje na fałszywą stronę, gdzie rzekomo mamy odebrać pieniądze. Celem oszustów jest pozyskanie danych do logowania do bankowości.

W piątek otrzymaliśmy informację o nowej kampanii oszustów, w której podszywają się oni pod Blika. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z informacją o rzekomym przelewie na nasz numer telefonu. Ostrzeżenie przed nowymi działaniami oszustów zamieścił również Niebezpiecznik na swoim koncie na Twitterze.

TVN24 Biznes

Oszustwo na Blika

"BLIK. Ktos wyslal ci przelew na telefon 450zl, skorzystaj z ponizszego linku do odbioru srodkow" - czytamy w treści SMS-a wysłanego przez oszustów (pisownia oryginalna). Do wiadomości jest dołączony link, który ma prowadzić do strony, na której rzekomo będzie można odebrać pieniądze.

Nie należy jednak wchodzić w otrzymany link. "Po kliknięciu w link w SMS standardowa fałszywa strona odbioru środków Blik i bankowości elektronicznej. Wszystkie wprowadzane dane lecą bezpośrednio do oszustów - login, hasło , pesel oraz kody SMS" - poinformował na Twitterze Paweł Piekutowski z zespołu cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego.

W ramach systemu Blik możemy przesyłać pieniądze na numer telefonu. Aby odebrać przelew na telefon konieczne jest posiadanie aplikacji bankowej i zarejestrowanego telefonu w usłudze Blik. "Nieistotne jest to, w jakim banku ma konto osoba, której przelewasz pieniądze. Nie musicie być klientami tego samego banku. Wystarczy, że oboje macie dostępną funkcję Przelewu na telefon Blik w swoich aplikacjach bankowych. Przelew dociera w kilkanaście sekund bez względu na godzinę i dzień tygodnia" - czytamy na stronie systemu Blik.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości