TVN24 Biznes | Z kraju

Uwaga na takie wiadomości. Możesz utracić dostęp do konta na Facebooku

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Internetowi oszuści prześcigają się w pomysłachTVN24
wideo 2/3
TVN24Internetowi oszuści prześcigają się w pomysłach

CERT Polska ostrzega przed oszustwem z wykorzystaniem Facebooka. Cyberprzestępcy publikują w serwisie fałszywe wiadomości z informacją o zgonach spowodowanych szczepionką przeciw COVID-19.

"Obserwujemy nowy wariant znanego oszustwa z wykorzystaniem serwisu Facebook. Tym razem przestępcy publikują fałszywe wiadomości odnośnie śmierci spowodowanych szczepionką przeciw COVID-19. Zachowajcie ostrożność i zgłaszajcie podejrzane wiadomości na http://incydent.cert.pl" – napisał CERT Polska na Twitterze.

Jak wygląda oszustwo?

Przestępcy, wykorzystując przejęte lub fałszywe konta w serwisie Facebook, na różnych grupach publikują wpisy z sensacyjnymi informacjami, co ma zachęcić czytelnika do wejścia w załączony link. Tym razem motywem przewodnim oszustwa są fałszywe wiadomości odnośnie rzekomych śmierci kilkunastu osób spowodowanych szczepionką przeciw COVID-19.

Na szkodliwej stronie umieszczony jest fałszywy panel logowania do serwisu Facebook, którego celem jest wyłudzenie danych logowania do konta potencjalnej ofiary. W ten sposób przejęte konta mogą być następnie wykorzystane do dalszego publikowania fałszywych wpisów lub wyłudzania środków finansowych.

CERT Polska zaleca, aby w przypadku podania swoich danych logowania na fałszywym panelu Facebook zmienić hasła, włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe, wylogować się ze wszystkich aktywnych sesji na koncie oraz sprawdzić, czy nie zostały podpięte do konta nieznane aplikacje.

OGLADAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach państwowego instytutu badawczego – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach państwowego instytutu badawczego – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

Autor:ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock