TVN24 Biznes | Z kraju

Oszuści podszywają się pod Google. Zachęcają do inwestowania w Biedronkę

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP
Oszuści wykorzystują pandemię i wysyłają SMS-y z fałszywą informacją o skierowaniu na kwarantannę
Oszuści wykorzystują pandemię i wysyłają SMS-y z fałszywą informacją o skierowaniu na kwarantannę
wideo 2/3
Oszuści wykorzystują pandemię i wysyłają SMS-y z fałszywą informacją o skierowaniu na kwarantannę

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed nową odsłoną oszustwa na "fałszywe inwestycje". Chodzi o stronę podszywającą się pod portal Google, która zachęca do inwestowania w Biedronkę.

"Ostrzegamy przed nową odsłoną oszustwa na fałszywe inwestycje. Oszuści przygotowali stronę podszywającą się pod portal Google, która zachęca do inwestowania w #biedronka. Dowolny link przekierowuje na fałszywy serwis inwestycyjny" - napisano w piątek na profilu twitterowym CSIRT KNF, czyli Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego systemu finansowego w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego. Do wpisu dodano zdjęcia, pokazujące wyniki wyszukiwania na fałszywej stronie Google.

"Strona podszywająca się pod Google wyświetla inne strony zachęcające do inwestycji. Prezentowane są rzekome artykuły portali Wyborcza oraz Gazeta, a także Wikipedia czy Facebook. Każdy z linków kieruje do fałszywego portalu do inwestycji, gdzie utracić można wszystkie środki" – wyjaśnił na Twitterze specjalista z CSIRT KNF Bartosz Biderman.

Kolejne ostrzeżenie

W październiku przed fałszywymi stronami internetowymi, które wykorzystują wizerunek firmy i namawiają do podejrzanych inwestycji ostrzegała KGHM Polska Miedź.

"Spółka nie prowadzi aktualnie żadnego programu inwestycji w złoto, srebro czy miedź, skierowanego do klientów detalicznych i inwestorów indywidualnych. Apelujemy o ostrożność i nieotwieranie linków z podejrzanymi adresami internetowymi" - napisano w komunikacie.

Wcześniej CSIRT KNF ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod PKN Orlen. "Oszuści próbują naciągnąć użytkowników na fałszywe inwestycje w handel gazem i ropą" - wyjaśniał Paweł Piekutowski z CSIRT KNF.

Autor:/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości