Oszuści podszywają się pod Orlen. Obiecują ogromne zyski bez ryzyka

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSEksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod PKN Orlen. "Oszuści próbują naciągnąć użytkowników na fałszywe inwestycje w handel gazem i ropą" - wyjaśnił Paweł Piekutowski z CSIRT KNF.

"Ostrzegamy przed stroną z fałszywymi inwestycjami, która podszywa się pod markę @PKN_ORLEN. Nie dajcie się skusić obietnicami szybkich i wysokich zarobków bez ryzyka. Nigdy nie podawajcie oszustom swoich danych na podobnych stronach!" - czytamy we wpisie Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w KNF na Twitterze.

Jak podano, fałszywa strona to hxxps://orlinwestpl[.]pw.

Paweł Piekutowski z CSIRT KNF wyjaśnił, że "oszuści próbują naciągnąć użytkowników na fałszywe inwestycje w handel gazem i ropą". "Obiecują ogromne zyski bez ryzyka podszywając się pod @PKN_ORLEN" - dodał.

Dodatkowo cyberprzestępcy przygotowali także fałszywy fanpage w mediach społecznościowych. "Nie dajcie się oszukać!" - ostrzegł Piekutowski.

Działania oszustów

W ostatnich tygodniach obserwujemy wzmożoną aktywność cyberprzestępców. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o oszustach podszywających się pod policję. Z kolei resort finansów ostrzegał przed e-mailami od oszustów, którzy podszywają się pod ministerstwo lub podległy mu podmiot. Odbiorcy są wzywani do uzupełnienia formularza dotyczącego rozliczenia podatku.

Większą aktywność cyberprzestępców potwierdzają także dane. Rzecznik Finansowy przekazał, że w minionym roku otrzymał niemal dwa razy więcej niż w 2019 roku wniosków o interwencję w sporach dotyczących nieautoryzowanej transakcji bankowej.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock