TVN24 Biznes | Z kraju

Optymistyczne dane z polskiej gospodarki. Ale koniec roku ma być gorszy

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Marek Belka: jak na razie wpływ pandemii na polską gospodarkę był mniej dotkliwy niż w innych krajach
Marek Belka: jak na razie wpływ pandemii na polską gospodarkę był mniej dotkliwy niż w innych krajachTVN24
wideo 2/7
TVN24Marek Belka: jak na razie wpływ pandemii na polską gospodarkę był mniej dotkliwy niż w innych krajach

Produkt Krajowy Brutto w trzecim kwartale 2020 roku spadł o 1,5 procenta rok do roku w porównaniu ze spadkiem o 8,4 procenta rok do roku w drugim kwartale - podał Główny Urząd Statystyczny. Trzeci kwartał przyniósł oczekiwaną poprawę w gospodarce za sprawą między innymi odbudowy konsumpcji gospodarstw domowych - oceniają ekonomiści w komentarzach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE\

Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w trzecim kwartale PKB spadł o 1,6 procenta rok do roku.

Komentarze ekonomistów

"PKB w 3. kw. nieco lepiej niż wg. szybkiego szacunku (-1,5 proc. r/r). Pozytywna niespodzianka ze strony konsumpcji (+0,4 proc. r/r). Inwestycje nie dramatycznie, nie doskonale" - czytamy w komentarzy ekonomistów z mBank Research.

"Konsumpcja dosyć solidnie nam się odbudowała po drugim kwartale, spodziewaliśmy się, że jednak sektor usług będzie notował gorsze wyniki. Okazało się, że konsumpcja dosyć szybko wróciła na pozytywne tory, jeśli chodzi o zmianę rok do roku. Jeśli chodzi o inwestycje - tutaj większych zaskoczeń nie ma, spodziewaliśmy się, że mogą być niskie" - ocenił Adam Antoniak z Banku Pekao.

Zwrócił jednak uwagę, że trzeci kwartał to już historia. "Mieliśmy zdjęcie obostrzeń i gospodarka bardzo się odbudowała, szczególnie w ujęciu kdk po bardzo słabym drugim kwartale. Teraz jesteśmy w czwartym kwartale i spodziewamy się znowu spadku. Dane z trzeciego kwartału mają już charakter historyczny, jesteśmy już w innym miejscu ze względu na kolejną falę pandemii. Zakładamy, że w czwartym kwartale PKB spadnie o 4,9 proc., w całym 2020 roku będzie to 3,5 proc." - dodał.

Podkreślił, że przy zdjęciu obostrzeń odbudowa koniunktury była bardzo dynamiczna. "Miejmy nadzieję, że w kolejnych okresach też tak będzie, ale obawiam się, że przy każdej kolejnej fali może to trochę inaczej wyglądać" - stwierdził.

"To co jest optymistyczne - to kwestia szczepionek, która może wszystko zmienić, jeśli chodzi o odbudowę koniunktury w kolejnych kwartałach, choćby z psychologicznego punktu widzenia" - dodał Antoniak.

"PKB w 3kw2020 nieco lepiej: -1,5 proc. r/r. Konsumpcja już powyżej poziomu z 4kw2019, inwestycje daleko. Covid pogłębił niekorzystna strukturę PKB, rząd chce pobudzić inwestycje zaczynając w 2021 od publicznych w nadziei że prywatne dołączą. Środki publiczne (własne i z UE) kluczowe" - komentują natomiast analitycy z ING Economics.

"Według drugiego szacunku PKB w 3kw, Polska gospodarka skurczyła się o 1,5 proc.r/r. Oznacza to stosunkowo dynamiczne odbicie po głębokiej zapaści z 2kw (-8,4 proc. r/r). Komentarz GUS wskazuje na dwa istotne silniki polskiej gospodarki – wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych oraz popyt zagraniczny. Dodatkowo na finalnym wyniku w znacznej mierze ciążył duży spadek zapasów, który odjął 2,3pp od dynamiki wzrostu" - napisał natomiast Jakub Rybacki z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Autor:mp

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości