Z kraju

Palący problem w serwisie z ogłoszeniami. Meble już nie pójdą z dymem

Z kraju

Polski Alarm Smogowy zażądał od serwisu ogłoszeniowego OLX.pl natychmiastowego usunięcia ogłoszeń o sprzedaży mebli do spalenia

Polski Alarm Smogowy poprosił serwis ogłoszeniowy OLX o natychmiastowe usunięcia ogłoszeń o sprzedaży mebli do spalenia. Zdaniem działaczy mogły one być zachętą do popełnienia wykroczenia, bo "kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny".

Polski Alarm Smogowy poprosił serwis ogłoszeniowy OLX.pl (Naspers Classifieds) o natychmiastowe usunięcie ogłoszeń o sprzedaży mebli do spalenia.

Zdaniem działaczy mogły one być zachętą do popełnienia wykroczenia z art. 191 Ustawy o odpadach, czyli "kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny".

W uzasadnieniu działacze napisali: "Oferowanie odpadów do wykorzystania jako opał stanowi zachętę do popełnienia wykroczenia z art. 191 Ustawy, w przypadku zrealizowania transakcji nosi znamiona wykroczenia z art. 175 Ustawy, jest sprzeczne z dobrymi obyczajami oraz może wprowadzać potencjalnych odbiorców w błąd co do kwalifikacji prawnej tego rodzaju działań".

Spalanie śmieci w domowych paleniskach jest wykroczeniem lub, jeśli zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie – przestępstwem. Za spalanie śmieci grożą surowe kary - mandat 500 zł, 5 tys. zł grzywny, a nawet 30 dni aresztu.

Pracownicy portalu zareagowali prawie natychmiast, w efekcie usunęli ogłoszenia wymienione w liście przez Polski Alarm Smogowy. "Działamy zgodnie z naszym regulaminem i robimy tak w każdym przypadku, gdy ogłoszenie narusza przepisy prawa. Nasz zespół będzie również dbał o to, by takie ogłoszenia nie pojawiały się na stronach OLX" - głosi komunikat otrzymany przez tvn24bis.pl od OLX.

Groźny dym

Polski Alarm Smogowy sprzeciwił się procederowi zamieszczania ogłoszeń oferujących sprzedaż lub udostępnienie śmieci do spalenia. Według nich wiele mebli, sprzedawanych w tym serwisie, to de facto oferty zakupu mebli i odpadów przeznaczonych do spalenia.

Palenie śmieci jest poważnym problemem, z którym borykają się lokalne społeczności. Dym ze spalania odpadów to emisja nie tylko pyłów zawieszonych, ale również szeregu toksycznych i rakotwórczych substancji. Meble z klejonych płyt wiórowych zwierają lepiszcza na bazie aldehydu, formaliny, fenolu i mocznika. Podczas ich spalania do powietrza przedostają się toksyczne gazy.

Palący problem

- Jesteśmy przerażeni poczuciem bezkarności ludzi, którzy nie tylko spalają śmieci, uważając to za normalne , ale jeszcze usiłują te odpady sprzedawać po to, by spalili je inni. Problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest bardzo poważny, a spalanie odpadów jeszcze go powiększa – mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Radni przyjęli uchwałę antysmogową w Krakowie (15.01.2016):

Autor: tol, pmb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości