Odszkodowanie za wypadek drogowy? Blajer wyjaśnił

Z kraju

TVN24 BiS“Biznes dla ludzi”, 13.05 - cz. 1

Na polskich drogach codziennie dochodzi do tysięcy wypadków drogowych. Komu należy się odszkodowanie za takie zdarzenie? Wyjaśnił Paweł Blajer w programie “Biznes dla ludzi” w TVN24 Biznes i Świat.

Mecenas Eliza Kuna przypomina, że zwykle poszkodowani w wypadkach z ubezpieczenia OC mogą domagać się odszkodowania ze względu na dwa rodzaje szkód.

Jakie?

- Odszkodowanie należy się za szkody majątkowe i tzw. szkody na osobie. Zarówno szkody majątkowe, jak zniszczenie samochodu podlega naprawieniu, jak i szkody na osobie, czy np. obrażenia podlegają naprawieniu z tego ubezpieczenia - wyjaśnia Eliza Kuna.

Ekspert wyjaśnia, że szkody dzielą się również na te rzeczywiście poniesione oraz tzw. utracone korzyści.

- Szkody rzeczywiście poniesione to koszty np. związane z leczeniem. Jeżeli musieliśmy wykonać jakieś badania prywatnie, czy kupić sprzęt ortopedyczny, to mamy za nie rachunki i to jest nasza szkoda rzeczywiście poniesiona. Natomiast utracone korzyści to np. stracone w skutek absencji w pracy zarobki, ale także dodatkowe wynagrodzenie, którego nie zarobiliśmy, a mogliśmy, gdybyśmy nie musieli siedzieć w domu. Ten zakres szkody musi być bardzo szczegółowo udokumentowany - wyjaśnia Eliza Kuna i dodaje, że poszkodowanemu przysługuje też zadośćuczynienie za straty moralne.

Jak duże?

- W ustawie nie ma wskazanej kwoty, do której to zadośćuczynienie przysługuje. Znane są przypadki wypłaty odszkodowań, których wysokość sięgała nawet miliona złotych, a także wypłacania dożywotniej renty dla poszkodowanych. Trzeba pamiętać, że na wysokość zadośćuczynienia wpływa rozmiar doznanych krzywd - dodaje Kuna.

Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu