"Związać ucznia z pracodawcą". MEN chce kształcić w nowy sposób

Z kraju

pixabay (CC Public Domain)Zalewska: w czerwcu pokażemy nowy model kształcenia zawodowego

Większe związanie pracodawcy z uczniem to główne założenie nowego modelu kształcenia zawodowego. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zapowiedziała we wtorek przedstawienie nowego modelu takiego kształcenia już pod koniec czerwca tego roku.

- Czeka nas ciężka praca, bo trzeba bardziej związać ucznia z pracodawcą. To najlepszy sposób kształcenia zawodowego, choć na pewno drogi. Wzorujemy się na rozwiązaniach niemieckich i austriackich - powiedziała szefowa MEN we wtorek w Wałbrzychu na konferencji prasowej zorganizowanej przez Wałbrzyska Specjalna Stefę Ekonomiczna „Invest Park”.

SSE włączone do debaty

Zalewska podkreśliła, że bardzo zależy jej, by w przygotowaniu modelu kształcenia uczestniczyli pracodawcy – szczególnie ci działający w specjalnych strefach ekonomicznych. - Chcę włączenia specjalnych stref ekonomicznych w ogólnopolską debatę na temat całego systemu edukacji i szkolnictwa zawodowego w szczególności. W trwających debatach wojewódzkich cztery z nich zaplanowano na temat kształcenia zawodowego. Należy zweryfikować również efekty działania klastrów edukacyjnych w tych strefach - powiedziała Zalewska. Klaster Edukacyjny "Invest in Edu" powołany został w lutym 2015 r. w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej "Invest Park" i skupia obecnie 76 podmiotów. Są wśród nich firmy, starostwa powiatowe oraz szkoły zawodowe, w większości z Dolnego Śląska. Jego głównym założeniem jest dostosowanie kształcenia do potrzeb przedsiębiorców. Klaster promować ma również szkolnictwo zawodowe, ułatwić prognozowanie zapotrzebowania na konkretne umiejętności oraz zwiększyć dostępność praktyk i staży.

Celem system dualny

Celem nadrzędnym jest stworzenie systemu dualnego, w którym zajęcia teoretyczne odbywają się w szkołach, natomiast praktyka, w konkretnych zakładach pracy. W ciągu roku stworzono w klastrze dwie klasy patronackie, które kształcą operatorów obrabiarek skrawających. W planach jest powołanie czterech kolejnych klas m.in. w zawodach: krawiec/ tapicer, ślusarz, mechanik i operator maszyn. Szefowa MEN zapowiedziała, że już do końca czerwca 2016 r. przedstawiony zostanie przez rząd nowy model kształcenia zawodowego w Polsce. - Ten model będzie powiązany z planem rozwoju przedstawionym przez wicepremiera Morawieckiego i wspólnie pod koniec czerwca z wicepremierem tu w wałbrzyskiej strefie ogłosimy, jak będzie wyglądać szkolnictwo zawodowe - zapowiedziała Zalewska. Zaznaczyła, że takie kształcenie „nie może być oderwane od rzeczywistości i sprowadzać się tylko do łatwego wydawania funduszy unijnych”.

Przemodelowanie filozofii

- Czeka nas poważne przemodelowanie całej filozofii wydawania funduszy, również tych na doskonalenie nauczycieli, ponieważ często nie przynosiło ono określonych efektów - mówiła Zalewska. Szefowa resortu edukacji nie wykluczyła, że zniknie z nazwy szkół element zawodowy i pojawi się w nowym modelu termin „szkoły techniczne”, których nazwa brzmi mniej pejoratywnie. - Przede wszystkim mamy ogromny, dramatyczny kłopot natury demograficznej i do niego musimy dopasować kształcenie. Nie może bowiem być tak, że pracodawca zgłasza zapotrzebowanie na kilkudziesięciu uczniów i dowiaduje się, że to będzie możliwe dopiero za kilka lat - mówiła Zalewska. W obejmującej cztery województwa - dolnośląskie, wielkopolskie, opolskie i lubuskie - WSSE "Invest-Park" działają 183 przedsiębiorstwa, które zainwestowały 20,7 mld zł i zatrudniają prawie 43 tys. osób. W strefie dominuje sektor motoryzacyjny - 41 firm z tej branży zainwestowało ponad 10 mld zł i zatrudnia ponad 19 tys. osób.

Planujesz rewolucję w życiu zawodowym? Zobacz największe błędy szukających pracyTVN24 BiS

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC Public Domain)