Od jutra nowe obostrzenia w całym kraju. Czy sklepy budowlane i meblowe zostaną zamknięte?

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Premier: sklepy w galeriach handlowych zamknięte, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, punktów usługowych
Premier: sklepy w galeriach handlowych zamknięte, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, punktów usługowychTVN24
wideo 2/7
TVN24Premier: sklepy w galeriach handlowych zamknięte, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, punktów usługowych

Od 7 listopada na terenie całego kraju zaczną obowiązywać nowe obostrzenia handlowe. Większość sklepów w galeriach zostanie zamknięta, a limit osób w placówkach handlowych ulegnie zmianie. Czy te ograniczenia dotyczą także sklepów budowlano-remontowych i sprzedających meble? Odpowiadamy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń. Mają one wejść w życie od najbliższej soboty 7 listopada i będą obowiązywały co najmniej do 29 listopada.

Ograniczenia w handlu

Restrykcje dotyczą też handlu. Zostaną wprowadzone między innymi zmiany w wyliczaniu limitów osób w sklepach - 1 osoba na 10 metrów kwadratowych w placówkach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych i 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych.

Zamknięte zostaną sklepy w galeriach handlowych. Otwarte mimo ograniczeń mają pozostać placówki, w których przeważająca działalność polega na sprzedaży żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, gazet lub książek, artykułów dla zwierząt domowych, usług telekomunikacyjnych, części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli, paliw.

Sklepy budowlane będą otwarte

Wyjątek dotyczy też placówek oferujących artykuły remontowo-budowalne i meble. Oznacza to, że będzie można zrobić zakupy w takich sklepach jak Ikea, Leroy Merlin, czy Castorama i OBI.

"Wszystkie nasze sklepy pozostają otwarte, w tym sklepy w galeriach handlowych. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 października 2020 r. w sklepach OBI nie obowiązują godziny dla Seniorów. Informujemy, że zasłanianie ust i nosa na terenie sklepu OBI jest obowiązkowe. Osoby niestosujące się do tego wymogu, poza osobami zwolnionymi na mocy obowiązujących przepisów prawa, nie będą obsługiwane" - czytamy w komunikacie OBI.

"Nasze sklepy czynne są od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe. W naszych obiektach nie obowiązują godziny dla seniorów" - informuje Castorama.

"Wszystkie nasze sklepy, również te w galeriach handlowych, pozostają otwarte i nie są objęte godzinami dla seniorów" - napisano natomiast w komunikacie zamieszczonym na stronie Leroy Merlin.

Ikea informuje, że w sklepach obowiązuje ograniczona liczba klientów. Dania z kuchni IKEA dostępne są tylko na wynos.

Należy pamiętać, że w obiektach handlowych obowiązkowe jest noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa.

Inne sektory gospodarki

Kina, teatry, muzea, galerie sztuki zostaną zamknięte od soboty.

Wciąż zamknięte pozostają lokale gastronomiczne. Mogą one jedynie oferować sprzedaż posiłków z dostawą lub na wynos.

Od soboty zostanie też ograniczona działalność hoteli. Z ich usług będą mogli skorzystać jedynie goście odbywający podróże służbowe.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 27 086 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To drugi najwyższy dobowy bilans od początku epidemii w Polsce. Resort przekazał także informację o śmierci 445 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2.

To najwyższa liczba zmarłych od początku epidemii. Łącznie w kraju zakażenie potwierdzono u 493 765 osób, z których 7287 zmarło. W ciągu doby wykonano prawie 83 tysiące testów na koronawirusa.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości