Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Źródło:
tvn24.pl
Co z alkoholem na stacjach benzynowych? Ministra zdrowia odpowiada
Co z alkoholem na stacjach benzynowych? Ministra zdrowia odpowiadaTVN24
wideo 2/4
Co z alkoholem na stacjach benzynowych? Ministra zdrowia odpowiadaTVN24

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Część komentatorów to oburza, jednak specjaliści podkreślają, że to krok w dobrą stronę. - Alkohol nie jest takim samym produktem jak chleb czy mleko, a substancją toksyczną. Z tego względu nie powinien podlegać regułom rynku - mówi Katarzyna Łukowska z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

- Kończymy pracę nad projektem zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach 22-6 - poinformowała na początku lipca w TVN24 ministra Izabela Leszczyna. - Chciałabym, żebyśmy my wszyscy się cywilizowali, także jeśli chodzi o spożywanie alkoholu. Dlatego mówię: stacje benzynowe nie są od sprzedawania alkoholu, tylko benzyny. Ale nie mówię, że nie będzie tam alkoholu od razu - zaznaczyła.

Dodała, że prace nad projektem zmierzają ku końcowi.

- To dobry pomysł. Potwierdzają to rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a także wiele badań i analiz - komentuje Katarzyna Łukowska, zastępczyni dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. - Żeby ograniczyć problemy związane ze spożyciem alkoholu, nie wystarczy sama edukacja. Konieczne są działania reglamentacyjne. Już samo ograniczenie liczby godzin, w jakich można kupić alkohol sprawia, że spada spożycie - tłumaczy.

Specjaliści alarmują, że straty wynikające z nadmiernego spożycia alkoholu przewyższają finansowe korzyści dla państwa. Według szacunków Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) koszty społeczno-ekonomiczne sięgają 93,2 mld zł rocznie.

Szalenie niebezpieczne incydenty

Zapowiedzi ministerstwa zaniepokoiły część polityków opozycji, którzy zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w nocy potraktowali niemalże jak zamach na wolność. W kwietniu pisał o tym na Twitterze poseł Suwerennej Polski Marcin Warchoł: "Wiecie, że uśmiechnięta Polska zakaże sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych? To już wiecie".

Również w kwietniu interpelację w tej sprawie złożył Dariusz Matecki. Kolega Warchoła z Suwerennej Polski chciał wiedzieć m.in., czy ministerstwo poprzedzi taką regulację badaniami bądź analizami, które potwierdziłyby jej konieczność, a także czy ktoś o wprowadzenie zakazu zabiegał. W odpowiedzi ministerstwo powołało się na dane WHO i zapewniło, że analizy trwają.

Na interpelację w imieniu ministry odpowiedział Wojciech Konieczny, sekretarz stanu, z wykształcenia neurolog. "Podkreślić należy, że ograniczanie dostępności fizycznej alkoholu, m.in. poprzez uniemożliwienie nabywania napojów alkoholowych w określonych miejscach, jest według Światowej Organizacji Zdrowia jednym z najbardziej skutecznych działań zmierzających do ograniczenia spożycia alkoholu" - pisał.

"Krajom zaleca się uchwalenie i egzekwowanie przepisów dotyczących fizycznej dostępności alkoholu np. skrócenie godzin sprzedaży, ustalenie odpowiedniego minimalnego wieku umożliwiającego zakup lub spożycie napojów alkoholowych oraz zmniejszenie gęstości punktów sprzedaży" - dodał.

Nocna sprzedaż alkoholu TVN24

Dlaczego na celowniku ministerstwa znalazły się właśnie stacje benzynowe? - Nikt nie wybiera się na stację o północy dlatego, że planuje imieniny albo robi zapasy na grilla, który odbywa się następnego dnia. To zawsze są osoby w trakcie imprezy, które niedoszacowały swoich potrzeb i zabrakło im alkoholu - mówi Katarzyna Łukowska.

Jak dodaje, takie osoby mogą stanowić zagrożenie dla siebie i innych, bo zazwyczaj są pod wpływem. - Niezależnie czy w tym stanie prowadzą samochód, czy też idą w grupie po zakupy. Tutaj mogłaby zadziałać prewencyjna polityka państwa, bo są to osoby, które już wypiły za dużo - zaznacza.

- Kupowanie alkoholu w nocy jest incydentalne, ale te incydenty mogą być szalenie niebezpieczne. Stosunkowo mała liczba klientów jest w stanie wyrządzić duże szkody - dodaje Łukowska.

Z kolei Marta Markiewicz, autorka książki "Bez alko i dragów jestem nudna", organizatorka trzeźwych imprez SobeRave, zauważa, że stacje nie wydają się najlepszym miejscem do sprzedaży alkoholu. Także w środku dnia. - Proponowałabym zrobić ankietę wśród sprzedawców na stacjach przy autostradach i zapytać, ile osób kupuje w nocy alkohol. Jak jeżdżę od miasta do miasta, to w dzień zdarza się to non stop. Założę się, że spora część tych osób to jednak kierowcy - mówi.

Podobne zdanie ma Izabela Leszczyna. W jednym z wywiadów to, że alkohol jest dostępny na stacjach, ministra zdrowia nazwała "patologią".

A co z równością?

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego uważa, ze regulacje mogłyby naruszyć zasadę równości wobec prawa.

- Propozycje nad którymi pracuje Ministerstwo Zdrowia, aczkolwiek uzasadniane szczytnymi celami, mogą zaburzyć konkurencyjność rynku, lecz nie przyniosą wymiernych efektów w postaci ograniczenia skali nieodpowiedzialnego picia alkoholu - czytamy w stanowisku POPiHN przesłanym do redakcji.

O alkoholu na stacjach trudno się dyskutuje, bo brakuje twardych danych. - Stacje benzynowe zarabiają na benzynie. Mam te analizy i mniej niż 1 procent dochodów stacji benzynowych pochodzi z alkoholu - twierdziła ministra Leszczyna w programie "Jeden na jeden" w TVN24.

Inne dane podaje POPiHN, choć organizacja przyznaje, że zyski są niewielkie: "W pierwszym kwartale 2024 r. sprzedaż napojów alkoholowych na stacjach paliw wynosi zaledwie 2,6 proc. całości ich wartości sprzedaży (w poszczególnych kategoriach było to: 2,88 proc. dla piwa, 2,59 proc. dla napojów spirytusowych oraz 1,4 proc. dla wyrobów winiarskich). Przychody ze sprzedaży napojów alkoholowych są relatywnie niewielkie i wynoszą zaledwie ok. 12 proc. całej sprzedaży pozapaliwowej w sklepach na stacjach paliw".

Jeszcze innymi danymi posługuje się Nielsen IQ. Jak podaje Business Insider, wynika z nich, że napoje alkoholowe stanowią aż 47,6 proc. sprzedaży pozapaliwowej.

Kto ma rację? Nie wiadomo. Kiedy serwis Demagog poprosił Ministerstwo Zdrowia o udostępnienie danych, dziennikarze usłyszeli, by poprosić o nie resort finansów. Tam przekazano im, że MF takich danych nie gromadzi.

POPiHN przekonuje, że choć przychody ze sprzedaży alkoholu miałyby być niewielkie, to posiadanie go w ofercie stacji ma znaczenie. Dlaczego? Chodzi o "zapewnienia rentowności funkcjonowania konkretnych stacji paliw oraz zachowanie konkurencyjności sklepów przy stacjach paliw, wobec sieci sklepów osiedlowych czy małych dyskontów" - czytamy. Zdaniem POPiHN zakaz czy ograniczenie sprzedaży alkoholu może skutkować nawet podwyżką cen paliw.

Branża byłaby w stanie się jednak poświęcić: "Koncepcja zmniejszenia fizycznej dostępności alkoholu mogłaby zostać zaakceptowana przez branżę paliwową, jeśli dotyczyłaby wszystkich kanałów sprzedaży".

Alkohol to nie lek

Marta Markiewicz uważa, że problemem jest przede wszystkim gloryfikowanie spożywania alkoholu i wiązanie go z przyjemnością, relaksem. - Mecz z kumplami? Piwo. Wycieczka rowerowa w pełnym słońcu? Browarek. Święta Bożego Narodzenia? Najlepsza okazja, żeby się napić - wymienia.

Mentalność jednak trochę się zmienia. Kiedy cztery lata temu organizowała pierwszą imprezę bez alkoholu, spodziewała się, że grupą docelową będę osoby uzależnione. - Ludzie zapisywali się na wydarzenie, robiąc sobie "śmieszki", wysyłali znajomym, udostępniali i śmiali się z pomysłu - opowiada. Teraz takich komentarzy jest mniej.

Zmianę w mentalności widzi też Katarzyna Łukowska z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. - Coraz lepiej rozumiemy, że alkohol nie jest takim samym produktem jak chleb czy mleko, a substancją toksyczną, psychoaktywną. Z tego względu nie powinien podlegać regułom rynku. Państwo ma prawo ograniczać do niego dostępność. Alkohol to nie lek na gorączkę, nie musi być dostępny przez całą dobę - komentuje.

Ograniczanie dostępności alkoholu może nie skończyć się tylko na stacjach paliw. Prawie 200 gmin w Polsce wprowadziło już tak zwaną nocną prohibicję, czyli zakaz sprzedaży alkoholu w określonych godzinach. - Wiem, że ich włodarze obawiali się reakcji mieszkańców, ale okazuje się, że zdecydowana większość jest zadowolona. Błażej Gawroński, były dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie, informował, że po wprowadzeniu zakazu o połowę spadła liczba interwencji związanych na przykład z naruszeniem porządku - mówi Łukowska.

- Przy okazji rozmów o nocnym zakazie sprzedaży zawsze pojawia się dyżurny argument, że pojawią się meliny sprzedające nielegalny alkohol. Nic takiego nie wydarzyło się w żadnej z dwustu gmin, w której nocną prohibicję wprowadzono - dodaje.

Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia: Na jakim etapie jest projekt dotyczący zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach w godz. 22-6? Jakie wnioski płyną z analiz i konsultacji społecznych? Czy i kiedy możemy spodziewać się skierowania projektów do dalszych prac parlamentarnych? Do momentu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Autorka/Autor:Natalia Szostak, grafiki: Katarzyna Korzeniowska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Lipcową inflację najbardziej podbiły ceny energii. Prąd zdrożał o prawie 20 procent miesiąc do miesiąca, a gaz - o prawie 17 procent. Za przyspieszenie inflacji odpowiadają również wyższe ceny żywności i napojów alkoholowych.

To najbardziej podbiło inflację

To najbardziej podbiło inflację

Źródło:
PAP

Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego w końcówce rządów PiS zarobiła w państwowym banku ponad milion złotych - wynika z ustaleń portalu Onet. Tak dużą pensję miała otrzymać za zaledwie pół roku pracy. Jak zauważają dziennikarze, odpowiedzialnym za spółki Skarbu Państwa był wtedy bliski znajomy Radosława Piesiewicza Jacek Sasin, ówczesny minister aktywów państwowych.

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Źródło:
Onet

Solidarność Poczty Polskiej protestuje przeciwko wypowiedzeniu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP). "Nie zgadzamy się na likwidację dorobku płacowego i socjalnego poprzednich pokoleń pocztowców" - oświadczyli w środę związkowcy i zapowiedzieli akcje protestacyjne. We wrześniu Solidarność Poczty Polskiej planuje przeprowadzić referendum strajkowe.

Związkowcy pocztowi zapowiadają referendum strajkowe

Związkowcy pocztowi zapowiadają referendum strajkowe

Źródło:
PAP

PiS w ciągu kampanii wyborczej zorganizował 67 pikników wojskowych, na których de facto byli tylko posłowie PiS-u. To były wiece wyborcze partii politycznej i trzeba sobie to jasno powiedzieć - mówił na antenie TVN24 wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Za zorganizowanie wspomnianych imprez zapłacono około 2 milionów złotych.

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Źródło:
TVN24, wp.pl

Poczta Polska zapowiedziała, że przeprowadzi w tym roku optymalizację zatrudnienia. - Plan dobrowolnych odejść pracowników obejmie około 9 tysięcy osób - przekazał w środę prezes spółki Sebastian Mikosz. Jak dodał, obecnie płace stanowią 65 procent kosztów Poczty Polskiej. 

Poczta Polska tnie zatrudnienie. Tysiące osób z rocznymi odprawami

Poczta Polska tnie zatrudnienie. Tysiące osób z rocznymi odprawami

Źródło:
PAP

Ceny paliw na stacjach nadal spadają, nie dotyczy to autogazu, który w ostatnim czasie nieco podrożał - informują analitycy BM Reflex. Eksperci zwrócili też uwagę, że "tegoroczne podróże w okresie długiego weekendu będą tańsze niż przed rokiem".

Dobre wieści dla wyjeżdżających na długi weekend

Dobre wieści dla wyjeżdżających na długi weekend

Źródło:
PAP, Reflex

Produkt Krajowy Brutto (PKB) w drugim kwartale wzrósł o 3,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Konsensus rynkowy zakładał wzrost na poziomie 2,8 procent.

Polska gospodarka zaskoczyła. PKB w górę mocniej, niż się spodziewano

Polska gospodarka zaskoczyła. PKB w górę mocniej, niż się spodziewano

Źródło:
tvn24.pl

Najbliższy czwartek, 15 sierpnia, to dzień wolny od pracy. Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) przypomina, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu. "O terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem" - apeluje KIR.

Przerwa w realizacji przelewów. Trzeba się pospieszyć

Przerwa w realizacji przelewów. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lipcu w ujęciu rocznym o 4,2 procent - wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu inflacja była na poziomie 2,6 procent.

Najnowsze dane o wzroście cen

Najnowsze dane o wzroście cen

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Związki zawodowe złożyły skargę na Donalda Trumpa i Elona Muska - pisze Agencja Reutera. Zażalenie pojawiło się po opublikowaniu rozmowy miliardera z byłym prezydentem USA w mediach społecznościowych. Trump chwalił w niej Muska za to, że jest "najlepszy we wprowadzaniu cięć", w domyśle kosztów i zatrudnienia. Związkowcy potraktowali to jako groźbę.

Trump chwali Muska za "cięcia". Jest skarga związkowców

Trump chwali Muska za "cięcia". Jest skarga związkowców

Źródło:
Reuters

Większość polskich ugrupowań proeuropejskich milczy na temat przyjęcia unijnej waluty, a tym samym oddaje pole eurosceptykom - czytamy w środowo-czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej". Jak wynika z najnowszego badania, poparcie dla wprowadzenia euro za kilka lat zmniejszyło się z 34,9 proc. w 2023 roku do 30,7 proc. obecnie.

Poparcie Polaków dla wejścia do strefy euro. Najnowsze badanie nie pozostawia złudzeń

Poparcie Polaków dla wejścia do strefy euro. Najnowsze badanie nie pozostawia złudzeń

Źródło:
PAP

Niemcy pozostają zdecydowanie największym płatnikiem netto do Unii Europejskiej. W 2023 roku wpłaciły do unijnej puli o 17,4 miliardów euro więcej niż z niej otrzymały. Największym beneficjentem jest Polska, na kolejnych pozycjach uplasowały się Rumunia i Węgry – wynika z badania Instytutu Niemieckiej Gospodarki w Kolonii.

Kto najwięcej wpłaca, a kto najwięcej dostaje z unijnego budżetu?

Kto najwięcej wpłaca, a kto najwięcej dostaje z unijnego budżetu?

Źródło:
PAP

Przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia zapowiedział we wtorek, że jego ugrupowanie nie poprze programu kredytu mieszkaniowego naStart. "Nie poprzemy kredytu 0%" - napisał marszałek Sejmu na platformie X. - To jest propozycja dla deweloperów, a nie dla ludzi potrzebujących mieszkania - ocenił. Minister finansów Andrzej Domański mówił wcześniej, że jeżeli Hołownia i jego ugrupowanie nie poprą projektu w sprawie kredytu naStart, to szansa, że zostanie on wdrożony, radykalnie spadnie.

Sztandarowy program pod dużym znakiem zapytania. "Mamy powtórzyć ten scenariusz?"

Sztandarowy program pod dużym znakiem zapytania. "Mamy powtórzyć ten scenariusz?"

Źródło:
PAP

- Prawie 750 milionów złotych przelano na konto Poczty Polskiej na pokrycie strat z lat 2021-2022 - poinformował we wtorek wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Pieniądze wypłacono z tytułu świadczenia tak zwanej usługi powszechnej.

Setki milionów złotych dla Poczty Polskiej

Setki milionów złotych dla Poczty Polskiej

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto oraz Lotto Plus nie padły główne wygrane. Oznacza to, że w kolejnym losowaniu można będzie wygrać dziesięć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 sierpnia 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Przez piętnaście lat, które minęły od pojawienia się pierwszego urządzenia Paczkomat® InPost w Krakowie stały się one dla milionów Polaków oraz Polek synonimem wygodnych, szybkich dostaw produktów kupowanych na internetowych zakupach. InPost, założony przez Rafała Brzoskę zrewolucjonizował rynek przesyłek w naszym kraju. To jednak nie wszystko, bo Grupa InPost rozwija się prężnie także na europejskich rynkach – będąc jednym z liderów wśród platform dostaw dla e-commerce na Starym Kontynencie. Prowadzi także prężne działania sponsoringowe, czego dowodem jest oficjalne partnerstwo z jednym z najbardziej utytułowanych piłkarskich klubów w Hiszpanii. 

Strategia wygrywania łączy świat biznesu i wielkiego sportu 

Strategia wygrywania łączy świat biznesu i wielkiego sportu 

Źródło:
materiał promocyjny

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący tak zwanego kasowego PIT. Przewiduje on, że przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność będą mogli zaliczać przychody i koszty pod względem podatkowym w chwili uzyskania płatności, a nie wystawienia faktury.

Nowa możliwość rozliczeń dla przedsiębiorców. Jest decyzja

Nowa możliwość rozliczeń dla przedsiębiorców. Jest decyzja

Źródło:
PAP

- Jastrzębia polityka pana Glapińskiego nie ułatwia Polsce realizacji tego ambitnego zadania, jakim jest jeden z największych wzrostów gospodarczych w Europie - ocenił premier Donald Tusk na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. - Na pewno bardzo by pomogło, gdyby pan prezes Glapiński pomyślał życzliwiej o Polsce i o naszych polskich potrzebach - dodał.

"Na pewno bardzo by pomogło, gdyby prezes Glapiński pomyślał życzliwiej o Polsce"

"Na pewno bardzo by pomogło, gdyby prezes Glapiński pomyślał życzliwiej o Polsce"

Źródło:
TVN24

Oddano do użytku 13 kilometrów drogi ekspresowej S16 Borki Wielkie - Mrągowo oraz 3 kilometry jednojezdniowej obwodnicy Mrągowa - poinformowało we wtorek Ministerstwo Infrastruktury. Inwestycja kosztowała ponad 625 milionów złotych.

"Komunikacyjny kręgosłup Warmii i Mazur" z nowym odcinkiem

"Komunikacyjny kręgosłup Warmii i Mazur" z nowym odcinkiem

Źródło:
PAP

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał umowę na dostawę 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache z pakietem logistycznym i szkoleniowym dla Wojska Polskiego. Maszyny trafią do 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Apache dla Polski. "Umowa, która zmienia oblicze funkcjonowania armii"

Apache dla Polski. "Umowa, która zmienia oblicze funkcjonowania armii"

Źródło:
PAP

640 parasoli skonfiskowali funkcjonariusze włoskiej straży przybrzeżnej i miejskiej na bezpłatnej plaży w Orbetello w Toskanii. To sprzęt plażowy pozostawiony na noc nad morzem przez turystów, którzy w ten sposób chcieli zarezerwować sobie miejsca. Podobną akcję przeprowadzono we wtorek na wyspie Ischia.

Walczą z "parasolowymi spryciarzami". Wielka konfiskata na plaży

Walczą z "parasolowymi spryciarzami". Wielka konfiskata na plaży

Źródło:
PAP