Niskie stopy, tanie kredyty, rekordy u deweloperów. Sprzedają coraz więcej

Z kraju

sxc.huDeweloperzy sprzedają coraz więcej mieszkań

Nowe mieszkania idą jak woda. W I kwartale tego roku sprzedano ich najwięcej w historii - pisze środowa “Rzeczpospolita”. Gazeta zauważa, że zakupom sprzyjają rekordowo tanie kredyty hipoteczne.

Z powodu niskich stóp procentowych banki obniżają stawkę WIBOR. Po marcowej aktualizacji stóp procentowych wynosi ona 1,65 proc. Niższy WIBOR przekłada się na niższe oprocentowanie kredytów.

Wkład i cena

- Dzięki temu średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych z wysokim wkładem własnym wynosi tylko 3,46 proc., a tych z minimalnym - 3,65 proc. Niższe już pewnie nie będzie, chyba że banki niespodziewanie zaczną redukować marże - mówi gazecie Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander Advisors. Gazeta zauważa, że niższe są też marże banków. Średnia wynosi obecnie ok. 1,75 proc.

Kolejne rekordy

Z dobrej sytuacji na rynku kredytowym korzystają deweloperzy. Jak pisze “Rzeczpospolita”, na rynku nowych mieszkań padają kwartalne rekordy sprzedaży, a analitycy zastanawiają się, ile jeszcze lokali jest w stanie wchłonąć rynek. Gazeta przytacza dane firmy Reas, z których wynika, że w I kwartale w sześciu największych miastach w Polsce (w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu, w Poznaniu, Trójmieście i Łodzi) deweloperzy sprzedali w sumie 11,5 tys. lokali. To o 2,2 proc. więcej od rekordu, jaki padł na koniec 2014 r.

Niższe stopy procentowe - co to oznacza?TVN24 Biznes i Świat

Autor: mn//bgr / Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu