W ostatnią niedzielę września sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele.
Na najbliższą niedzielę bez zakazu musimy poczekać do grudnia. W tym roku będą jeszcze dwie niedziele handlowe: 13 i 20 grudnia.
Zakaz handlu w niedziele
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku.
Przepisy przewidują katalog 32 wyłączeń. Zakaz w niedziele niehandlowe nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca złotych do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.
Koronawirus a sklepy
W sklepach obowiązują zasady bezpieczeństwa w związku z epidemią COVID-19.
Rozporządzenie Rady Ministrów z 7 sierpnia br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, przedłużyło obowiązek zakrywania ust i nosa w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach. Obowiązek można wypełnić przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego.
Zgodnie z rozporządzeniem obowiązku nie stosuje się m.in. w przypadku dziecka poniżej 4. roku życia oraz osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu np. całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, a także niepełnosprawności intelektualnej.
Branża handlowa nieustannie apeluje o doprecyzowanie przepisów dotyczących noszenia maseczek w sklepie. "Dużą pomocą w egzekwowaniu noszenia maseczek w sklepach byłyby doprecyzowanie przepisów. Przepisy te nie są jasne zarówno dla sprzedawców, jak i klientów" - wskazała w środowym komunikacie Polska Izba Handlu.
Izba zwróciła uwagę, że "cały czas zdarzają się zbędne dyskusje z ekspedientami oraz problematyczne sytuacje w punktach handlowych i usługowych".
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock