Pierwsza taka niedziela w tym roku

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Paweł Mucha: Inflacja w pierwszym kwartale wzrośnie. Przewidują to niemal wszyscy ekonomiści
Paweł Mucha: Inflacja w pierwszym kwartale wzrośnie. Przewidują to niemal wszyscy ekonomiściTVN24
wideo 2/5
TVN24Paweł Mucha: Inflacja w pierwszym kwartale wzrośnie. Przewidują to niemal wszyscy ekonomiści

29 stycznia 2023 roku to pierwsza w tym roku niedziela bez zakazu handlu. Oznacza to, że czynne będą większe sklepy oraz galerie handlowe.

W 2023 roku - podobnie jak w 2022 roku - handlowych niedziel jest siedem. Zakaz handlu nie obowiązuje w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie (maksymalnie do godz. 14.00 w Wigilię).

Oznacza to, że w niedzielę, 29 stycznia br., sklepy będą otwarte.

PAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Przepisy przewidują katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Zgodnie z przepisami zakaz nie obowiązuje również w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony osobiście przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, który pracuje we własnym imieniu i na własny rachunek.

Od początku lutego ubiegłego roku obowiązują zmiany w zakazie handlu w niedziele, których celem jest uszczelnienie obowiązujących do tej pory przepisów. Po wejściu w życie nowelizacji otwarcie sklepów w niehandlowe niedziele, które świadczą też usługi pocztowe, jest możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekraczają 40 proc. przychodów danej placówki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów ewidencja sprzedaży ma być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki handlowej, nawet jeśli dany przedsiębiorca posiada kilka takich placówek.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości