"Nie starczy naszych wynagrodzeń, żeby za to wszystko zapłacić"

Źródło:
PAP
Kryzys demograficzny
Kryzys demograficznyTVN24
wideo 2/5
Kryzys demograficznyTVN24

W obliczu kryzysu demograficznego należy podnosić jakość usług publicznych dla rodzin z dziećmi, rozwijać sieć przedszkoli i żłobków. Warto także zastanowić się nad reformą świadczeń rodzinnych – uważają eksperci. Według nich trzeba też zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn.

Według GUS Polska wkroczyła w okres kryzysu demograficznego. Z prognoz wynika, że do 2060 r. liczba ludności Polski spadnie o 6,7 mln i wyniesie 30,9 mln, a połowa mieszkańców naszego kraju będzie miała ponad 50 lat. Z kolei ONZ przewiduje, że populacja Polski do 2100 r. zmniejszy się do ok. 19 mln.

Przyczyny malejącej liczby ludności w Polsce

Eksperci wskazują, że na malejącą liczbę ludności wpływa kilka zjawisk, m.in. utrzymująca się niska dzietność. Według GUS tzw. stan depresji urodzeniowej trwa już prawie 30 lat. Od 1990 r. wielkość współczynnika dzietności kształtuje się poniżej dwóch, czyli nie gwarantuje prostej zastępowalności pokoleń.

Kolejną przyczyną spadku liczby ludności jest odchodzenie osób z pokolenia powojennego wyżu demograficznego. W Polsce od 2013 r. utrzymuje się przewaga liczby zgonów nad liczbą urodzeń.

Dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii SGH prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak w rozmowie z PAP zwróciła uwagę, że w przypadku zmian demograficznych bardzo trudno cokolwiek złagodzić.

- Prognozy pokazują, że jeśli będziemy utrzymywali obecny system transferów i usług publicznych, to w dłuższej perspektywie nie starczy naszych wynagrodzeń, żeby za to wszystko zapłacić. Na pewno musi się to zmienić, by nie ograniczać możliwości rozwoju społecznego i gospodarczego kraju. W końcu zależy nam na tym, żeby w Polsce żyło się coraz lepiej – podkreśliła.

Co dalej z 800 plus

W ostatnich miesiącach dyskusję wzbudziło sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji ustawy o 500 plus na przestrzeni 7 lat (2016-2023). Z rządowej analizy wynika, że program miał ograniczony wpływ na dzietność. Pojawiły się wówczas pytania o jego dalsze funkcjonowanie.

Czytaj również: Rząd przyznał to po raz pierwszy. "Klęska" >>>

Zdaniem prof. Chłoń-Domińczak warto dalej inwestować w wspieranie rodzin. - Zwrócę jednak uwagę, że główna rola świadczeń rodzinnych nie polega na zachęcaniu ludzi do posiadania czy rodzenia dzieci. Chodzi tu bardziej o wspieranie rodzin, szczególnie tych o gorszym statusie społeczno-ekonomicznym. To inwestycja w dzieci, wspieranie ich rozwoju, ograniczanie ryzyka ubóstwa, bo to są problemy, z którymi boryka się w Polsce nadal duża część rodzin – zauważyła.

Zaznaczyła, że 500 plus bardzo wyraźnie ograniczyło ubóstwo wśród rodzin, szczególnie wielodzietnych. - To jest duża wartość, którą powinno się utrzymywać. Pytanie jednak, czy nie należy wprowadzić rozwiązań, które ograniczą dostęp do świadczenia dla najbogatszych rodzin – wskazała profesor.

Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych ocenił, że system świadczeń rodzinnych wymaga reformy. - Należałoby się zastanowić, w jaki sposób ustanowić sensowne proporcje między bardzo hojnym i kosztownym dla budżetu państwa świadczeniem 800 plus, a zasiłkami rodzinnymi, które są w dużym stopniu zależne od dochodów gospodarstwa domowego – zauważył ekspert.

Obecnie zasiłki rodzinne kształtują się na poziomie od 95 do 135 zł. Zdaniem eksperta należy wprowadzić ich odczuwalną podwyżkę, możliwie jak najszybciej.

"Być może – wbrew naszemu wyobrażeniu – nie jesteśmy społeczeństwem sprzyjającym dzieciom"

Według Owczarka innym problemem jest stygmatyzacja rodzin z dziećmi. - Być może – wbrew naszemu wyobrażeniu – nie jesteśmy społeczeństwem sprzyjającym dzieciom. Nie za bardzo też te dzieci akceptujemy. Coraz częściej pojawiają się restauracje, hotele i inne punkty usługowe, które oferują tzw. godziny bez dzieci. Zdarzają się też negatywne reakcje na dzieci w środkach komunikacji. Tak, jakby one nie były pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa – powiedział.

Zdaniem eksperta należałoby prowadzić działania, które stworzą "dobrą atmosferę wokół rodzin". - Może ministerstwo rodziny powinno stworzyć kampanię społeczną, która nie tylko promowałaby rodzicielstwo, ale też wyrozumiałe spojrzenie na rodziców dzieci – zaznaczył.

Zwrócił także uwagę, że kobieta po urodzeniu dziecka często czuje się samotna i wyizolowana. - Dlatego warto budować na przykład kluby dla rodziców małych dzieci. Niektóre samorządy już to prowadzą – powiedział ekspert.

Ponadto – jak dodał – państwo powinno dalej koncentrować się na podnoszeniu jakości usług publicznych dla osób decydujących się na dziecko.

Konsekwencje kryzysu demograficznego

Kryzys demograficzny wiąże się także z malejącą liczbą pracowników. Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zaznaczył, że odpowiedzią na to wyzwanie może być migracja, zmiany technologiczne i zwiększenie wydajność pracy.

- Pod względem edukacji i kształcenia ustawicznego jesteśmy w drugiej połowie Europy. Mamy tyle dzieci, ile mamy, więcej nam się nie urodzi, więc chociaż starajmy się, żeby je jak najlepiej nauczyć, jak się w tym świecie sprawnie poruszać – wskazał Lasocki.

Wyjaśnił, że chodzi m.in. o to, by znajomość języków obcych była standardem, ale też o umiejętne wykorzystywanie sztucznej inteligencji i automatyzacji, które mogą poprawić wydajność pracy.

"Gdyby to ode mnie zależało wiek emerytalny byłby co najmniej wyrównany do 65 lat"

Zdaniem eksperta istotne jest także zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. - Gdyby to ode mnie zależało wiek emerytalny byłby co najmniej wyrównany do 65 lat – powiedział Lasocki.

Podobnie uważa prof. Chłoń-Domińczak, która podkreśliła, że zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn to konieczność. - Dzisiejszy niski wiek emerytalny kobiet dyskryminuje właśnie kobiety. Ich świadczenia są mniejsze niż świadczenia mężczyzn o ponad tysiąc złotych właśnie ze względu na to, że szybciej przechodzą na emeryturę i krócej pracują – zauważyła. Zwróciła uwagę, że właściwie już we wszystkich krajach Unii Europejskiej wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest równy.

- Ostatnio Rumunia wyrównywała wiek emerytalny, więc już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy i tutaj ewidentnie zmiana jest potrzebna – oceniła prof. Chłoń-Domińczak.

Autorka/Autor:Pkarp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

1 stycznia zniesiono kontrole na granicach lądowych z Bułgarią i Rumunią. Oba kraje starały się o wejście do pełnej strefy Schengen od przystąpienia do Unii Europejskiej w 2007 roku.

Nowe kraje weszły do "pełnego Schengen"

Nowe kraje weszły do "pełnego Schengen"

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku mamy nowe zasady segregacji tekstyliów. - Będziemy zobowiązani, żeby te odpady odkładać gdzieś, do jakiejś torby, worka czy kosza - wyjaśnia na antenie TVN24 prezeska Fundacji Pro Terra Hanna Marliere. Jak podkreśla, szczegółowe zasady recyklingu są ustalane przez samorządowców.

Nowe zasady segregacji śmieci

Nowe zasady segregacji śmieci

Źródło:
TVN24

Ile wynosi najniższa krajowa w 2025 roku? Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie za pracę to 4666 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa do 30,50 złotego brutto. Według szacunków rządu podwyżka płacy minimalnej obejmie około 3,2 miliona osób.

Najniższa krajowa w 2025 roku. Ile na rękę przy umowie o pracę?

Najniższa krajowa w 2025 roku. Ile na rękę przy umowie o pracę?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W 2025 roku czeka nas wiele zmian, jeśli chodzi na przykład o składki ZUS czy podatki lub opłaty. Poniżej wyjaśniamy, na co w tym roku trzeba się przygotować.

Podatki, składki, akcyza. Tu szykują się podwyżki

Podatki, składki, akcyza. Tu szykują się podwyżki

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto jedna osoba trafiła szóstkę i wygrała ponad 19 milionów złotych. W najbliższym losowaniu do wygrania będą dwa miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 31 grudnia 2024 roku.

Ogromna kumulacja w Lotto rozbita

Ogromna kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

W środę rano Ukraina wstrzymała tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. Ministerstwo energetyki w Kijowie podało, że to "wydarzenie historyczne". "Rosja traci rynki, poniesie też straty finansowe" - dodał resort. Rosyjski koncern Gazprom podał, że został "pozbawiony technicznych i prawnych możliwości dostarczania gazu przez Ukrainę".

"Historyczne wydarzenie". Tranzyt gazu wstrzymany, "Rosja traci rynki"

"Historyczne wydarzenie". Tranzyt gazu wstrzymany, "Rosja traci rynki"

Źródło:
Ukraińska Prawda, Głos Ameryki, PAP, tvn24.pl

Rada Ministrów zdecydowała o zmianach w programie inwestycyjnym Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Zostały zaktualizowane ramy finansowe i czasowe inwestycji.

Zmiany w CPK. Jest decyzja rządu

Zmiany w CPK. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowy program mieszkaniowy ma zostać zaprezentowany w pierwszym kwartale 2025 roku. Ma zawierać między innymi elementy, które sprawdziły się w programie "Mieszkanie dla młodych" - zapowiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Co z programem mieszkaniowym? Minister wyjaśnia

Co z programem mieszkaniowym? Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski pokazał wysokość swoich zarobków. We wpisie w mediach społecznościowych szef MSZ wskazał, że otrzymał w grudniu niecałe 10 tysięcy złotych netto. Oto jak wygląda jego wynagrodzenie na tle ministrów spraw zagranicznych z innych krajów.

Sikorski pokazał przelew. Jego zarobki na tle innych szefów MSZ

Sikorski pokazał przelew. Jego zarobki na tle innych szefów MSZ

Źródło:
PAP, Bild, mfor.hu, tvn24.pl

Hakerzy wspierani przez chińskie władze włamali się do systemów amerykańskiego resortu skarbu, zyskując dostęp do niejawnych dokumentów - podał Departament Skarbu USA. W piśmie skierowanym do kongresmenów ministerstwo oceniło zdarzenie jako poważne - poinformował portal stacji BBC. Chiny zaprzeczyły tym oskarżeniom.

Atak hakerski w USA. Chiny odpierają zarzuty

Atak hakerski w USA. Chiny odpierają zarzuty

Źródło:
PAP

W roku 2024 złoty wykazał się dojrzałością i zaufaniem inwestorów - stwierdził Mateusz Sutowicz, ekonomista Banku Millennium. Jego zdaniem w 2025 roku polska waluta powinna znajdować się w przedziale 4,20-4,40 złotego za euro.

To "wywoła trochę emocji na rodzimym rynku"

To "wywoła trochę emocji na rodzimym rynku"

Źródło:
PAP

Najbardziej spektakularnym wydarzeniem na rynku nieruchomości w 2024 roku był ogromny wzrost podaży - dostępnych do kupienia - mieszkań - czytamy w raporcie Rankomat.pl i Rentier.io. W listopadzie bieżącego roku liczba aktywnych ogłoszeń sprzedaży na największych portalach nieruchomości w 17 analizowanych miastach wynosiła niemal 470 tysięcy. To aż 40 procent więcej niż rok temu.

"Najbardziej spektakularne wydarzenie na rynku"

"Najbardziej spektakularne wydarzenie na rynku"

Źródło:
tvn24.pl

Właściciel tankowca, zajętego przez Finlandię pod zarzutem uszkodzenia podmorskiej linii energetycznej, żąda uwolnienia statku - poinformowała Agencja Reutera. Dodała, że właściciel statku skierował w tej sprawie wniosek do helsińskiego sądu. Zdaniem fińskich służb tankowiec należy do rosyjskiej floty cieni wykorzystywanej do omijania europejskich sankcji.

"Finowie porwali statek". Sprawa trafiła do sądu

"Finowie porwali statek". Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W 2024 roku cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wzrosła o jedną czwartą rok do roku. Rentowność ubezpieczycieli jest pod kreską, więc cena OC będzie rosła - podał "Puls Biznesu".

Wojna cenowa ubezpieczycieli. "Ruch w górę jest przesądzony"

Wojna cenowa ubezpieczycieli. "Ruch w górę jest przesądzony"

Źródło:
PAP

We wtorek w ramach mechanizmu warunkowości Węgry stracą ponad 1 miliard euro z polityki spójności – potwierdziła rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen. Pieniądze te przepadną bezpowrotnie. Węgry nie będą miały możliwości odwoławczych. To nie koniec złych wiadomości, gdyż mogą stracić kolejne miliardy euro.

Węgry stracą ponad miliard euro. Pierwszy taki przypadek w historii

Węgry stracą ponad miliard euro. Pierwszy taki przypadek w historii

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wyższy zasiłek pogrzebowy wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, a zamiast waloryzacji zasiłku będzie weryfikacja kwoty - wynika z najnowszego projektu ustawy w tej sprawie. Poprzedni projekt zakładał podwyżkę zasiłku w ciągu 14 dni od wejścia w życie nowych regulacji oraz coroczną waloryzację.

Zmiany w zasiłku pogrzebowym. Nowa propozycja

Zmiany w zasiłku pogrzebowym. Nowa propozycja

Źródło:
PAP

1 stycznia wejdą w życie przepisy zmieniające zasady naliczania składki zdrowotnej przy zbyciu środków trwałych. Zakładają też obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 procent minimalnego wynagrodzenia.

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej 

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej 

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia można składać wnioski do ZUS o rentę wdowią. Nowe przepisy oznaczają dla wdów i wdowców możliwość pobierania renty rodzinnej z innym świadczeniem, na przykład z emeryturą. Wypłaty renty wdowiej rozpoczną się 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Ile wynosi i komu przysługuje?

Nowe świadczenie z ZUS. Ile wynosi i komu przysługuje?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od 1 stycznia rosną kary za brak ubezpieczenia OC. Wszystko przez wzrost płacy minimalnej, której wysokość również zmienia się wraz z początkiem roku. Właściciele aut osobowych będą musieli zapłacić nawet ponad 9,3 tysiąca złotych.

Zmiany dla kierowców od stycznia. Rekordowo wysokie kary za brak OC

Zmiany dla kierowców od stycznia. Rekordowo wysokie kary za brak OC

Źródło:
tvn24.pl

W mediach społecznościowych pojawiają się informacje o skokowej podwyżce mandatów, między innymi za przekroczenie prędkości. Stawki miałyby wzrosnąć do nawet pięciu tysięcy złotych. Jak podkreśla nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, od 1 stycznia nie jest planowana zmiana taryfikatora.

Pięć tysięcy za przekroczenie prędkości o 30 km? Jest stanowisko policji

Pięć tysięcy za przekroczenie prędkości o 30 km? Jest stanowisko policji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sylwester w Beskidach cieszy się dużą popularnością. Choć powitanie Nowego Roku będzie dość kosztowne, to - jak powiedziała Karolina Fuchs z magistratu w Wiśle - blisko 90 procent miejsc zostało już zarezerwowanych. Koszt trzydniowego pobytu w hotelu w górach może wynieść nawet ponad pięć tysięcy złotych.

Kilka tysięcy złotych za sylwestra w górach. Większość miejsc zarezerwowana

Kilka tysięcy złotych za sylwestra w górach. Większość miejsc zarezerwowana

Źródło:
PAP

- Moglibyśmy na poważnie mówić o wejściu do strefy euro za dekadę - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl ekonomista z Akademii WSB Marek Zuber. Jego zdaniem w momencie gdy spełnimy wszystkie kryteria i zbliżymy się do krajów najbogatszych, przyjęcie euro w Polsce będzie opłacalne.

Euro w Polsce? "Wtedy realnie mogą pojawić się możliwości"

Euro w Polsce? "Wtedy realnie mogą pojawić się możliwości"

Źródło:
tvn24.pl