Taka moneta to unikat. Kwadratowa "piątka" już w obiegu

Z kraju

NBPMoneta ma wymiary 40 mm na 40 mm

Z okazji 250. rocznicy założenia Mennicy Warszawskiej, Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę kolekcjonerską w kształcie kwadratu i nominale 5 złotych. W obiegu będzie ich zaledwie 35 tys. sztuk. Ich sprzedaż rozpoczęła się w środę.

Moneta ma wymiary 40 mm na 40 mm. Wykonano ze srebra, a jej waga to 28 gram.

Co na monecie?

Wkomponowano w nią wizerunek 5-złotowej monety obiegowej. Na rewersie znajdziemy popiersie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, z inicjatywy którego w 1766 roku powstała Mennica Warszawska. Jej utworzenie było częścią wprowadzanej wtedy reformy monetarnej. Niestety w wyniku III rozbioru polski zamknięto ją, a zasoby trafiły do skarbu pruskiego. Odrodzenie Mennicy nastąpiło 15 lat później po powstaniu Księstwa Warszawskiego. Na monecie widzimy również wizerunek podstawowej maszyny menniczej tych czasów tzw. balansjerki. Po obu stronach widniejącego wizerunku 5-złotówki jest maksyma "Pro Fide, Grege Et Lege", co oznacza "Za wiarę, lud i prawo". Te same słowa widniały na medalu sławiącym wznowienie przez króla Orderu Orła Białego. Awers zdobi widok Zamku Królewskiego oraz postać Minerwy, bogini sztuki i rzemiosła, a także patronki mincerzy.

Można nią płacić, choć się nie opłaca

Sprzedaż monety rozpoczęła się 30 marca. Powstanie ich tylko 35 tys. sztuk, a jej cena to 190 złotych. Wartość rynkowa monety przekracza wielokrotnie jej wartość nominalną. Mimo tego jest ona traktowana jako prawny środek płatniczy w Polsce, co oznacza, że możemy nią zapłacić w sklepie.

Kolejna emisja monet kolekcjonerskich planowana jest na 4 kwietnia. Do obiegu zostanie wprowadzona moneta "Legia Warszawa", trzecia z serii "Polskie Kluby Piłkarskie".

Sprzedaż monety rozpoczęła się 30 marcaNBP

Zobacz. NBP odświeża banknot o nominale 200 zł. Po 2017 roku będzie też banknot 500 złotych

Autor: tol/gry / Źródło: NBP

Źródło zdjęcia głównego: NBP