W budżecie wciąż nadwyżka. Wyższe wpływy, mniejsze wydatki

Z kraju

Wicepremier Mateusz Morawiecki o nadwyżce w budżecieTVN24 BiS
wideo 2/5

Nadwyżka budżetu po sierpniu tego roku wyniosła 4,9 mld zł - podało w środę Ministerstwo Finansów w komunikacie na temat szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń - sierpień 2017 roku. To zasługa wyższych wpływów podatkowych, ale też rekordowo niskich wydatków z budżetu.

Według szacunkowych danych dochody w tym okresie wyniosły 235 mld zł, czyli 72,2 proc. dochodów założonych w tym roku w budżecie. Z kolei wydatki opiewały na kwotę 230,1 mld zł, czyli 59,8 proc. planu.

Nadwyżka budżetu po sierpniu tego roku wyniosła zatem 4,9 mld zł. - Taka nadwyżka w okolicach 5 miliardów nigdy wcześniej nie wystąpiła w tym momencie - mówił na środowym briefingu Mateusz Morawiecki, wicepremier.

Przypomnijmy, że to o tyle zaskakująca informacja, że jeszcze w ubiegłym tygodniu wiceminister finansów Leszek Skiba zapowiadał, że po sierpniu "możemy się domyślać, że pojawi się deficyt". - Na 100 procent deficyt - dodał w rozmowie z TOK FM.

Mniejszy deficyt

Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślał w środę, że "dzięki zrównoważonemu budżetowi, który będzie miał deficyt na koniec roku, ale deficyt mniejszy niż zakładaliśmy, pokazujemy, że jest możliwe jednoczesne dbanie o społeczeństwo, ludzi bardziej potrzebujących, o tych, którym było trudniej w czasie transformacji".

Jego zdaniem, deficyt budżetowy będzie na koniec tego roku niższy "o 10, może nawet 20 mld zł" od zakładanego na ten rok.

Jak mówił Morawiecki, grzech transformacji w czasie III RP odrobiono "poprzez wielkie cywilizacyjne programy, takie jak 500 złotych, Mieszkanie plus". W tym miejscu wymienił również Centralny Port Komunikacyjny, na który również mogą pojawić się pieniądze budżetowe dzięki temu, że potrafimy sprawnie zarządzać finansami publicznymi - wskazywał wicepremier.

Szef resortów finansów i rozwoju porównywał, że uszczelnienie systemu podatkowego to "walka, wyścig z czasem, wyścig z mafiami". - W ministerstwie skupiamy się na najrozmaitszych nieprawidłowościach. Robimy to poprzez coraz bardziej zaawansowane systemy informatyczne. To znaczy dane, które pozyskujemy przekazujemy do Krajowej Administracji Skarbowej i ona w odpowiedni sposób dokonując kontroli, zarówno w obszarze tytoniowym, paliwowym (...) stara się we wszystkich tych miejscach ukrócić patologie - powiedział Morawiecki.

Uszczelnienie systemu podatkowego

Zgodnie z danymi MF, dochody budżetu były wyższe o 20,5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Zwrócono uwagę na utrzymujący się wzrost dochodów podatkowych na wysokim poziomie 15,5 proc. rok do roku. Dochody z VAT były wyższe o 23,5 proc. rdr., to jest o ok. 20,3 mld zł, a z CIT wyższe o 13,3 proc., to jest 2,4 mld zł.

Dochody z VAT w okresie styczeń - sierpieńMF
Dochody z CIT w okresie styczeń-sierpieńMF

Dochody z akcyzy i podatku od gier wzrosły o 4,1 proc., tj. 1,8 mld zł, a z PIT były wyższe o 8,3 proc., tj. 2,5 mld zł.

Skąd nadwyżka?

Do informacji przedstawionych przez resort finansów odnieśli się w serii postów analitycy mBanku. Jak zauważyli eksperci to był "najlepszy sierpień w historii", jeśli chodzi o nadwyżkę budżetową.

Analitycy mają pomysł, skąd takie dobre wyniki budżetowe. Ich zdaniem, to przede wszystkim zasługa niezrealizowanych wydatków państwowych. W tym roku procent zrealizowanych wydatków z budżetu do zaplanowanych był niższy niż w każdym poprzednim - wynika z załączonego wykresu.

Zdaniem analityków, w tym tkwi większa część sukcesu.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: