Z kraju

Rząd uszczelnia system podatkowy. Morawiecki: budżet zyska 15-20 mld zł

Z kraju

Morawiecki: z systemu podatkowego wyciekało rocznie 20 - 40 mld zł

W tym roku system podatkowy uda się uszczelnić na 15-20 mld złotych – powiedział wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

- Rocznie wyciekało między 20 a 40 mld zł; zatrzymanie tego jest moim podstawowym zadaniem – powiedział Morawiecki w Polskim Radiu Szczecin, pytany o oszustwa związane z VAT.

- Jestem przekonany, że w tym roku uda nam się uszczelnić system na 15-20 mld zł – dodał wicepremier. Uszczelnienie systemu to walka z mafiami vatowskimi – kontynuował. Morawiecki mówił też o możliwości wprowadzenia w VAT mechanizmu split payment, czyli podzielonej płatności. Płacony VAT nie trafia w takim przypadku na rachunek sprzedawcy, ale specjalnie dedykowane konto. - Chcemy wdrożyć tzw. split payment, czyli rozdwojoną płatność, żeby sprzedawca dostawał kwotę netto, ale jednocześnie na tzw. rachunku powierniczym, żeby lądowała kwota VAT, żeby ona była pod kontrolą tam, gdzie przepływa. Jeżeli to jest podatek, który należy zwrócić do firmy, to on będzie na koniec zwrócony, ale żeby nie było tak, że z tym podatkiem można było uciec za granicę – mówił wicepremier.

Mechanizmy wyłudzenia

- Cały mechanizm wyłudzania to jeden z absolutnie gigantycznych, najważniejszych skandali, który zdarzył się w naszym kraju – podkreślił Morawiecki. Jak zaznaczył, problemem był także eksport. - W styczniu 2014 r. z miesiąca na miesiąc staliśmy się gigantycznym eksporterem telefonów komórkowych - miesięcznie eksportowaliśmy za 100 mln zł, a nagle zaczęliśmy eksportować za 1 mld zł. I nikogo to nie zdziwiło (…). Dopiero po półtora roku państwo polskie zareagowało, wprowadziło bodaj mechanizm VAT-u odwróconego i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wróciło to do naturalnego poziomu eksportu – dodał wicepremier.

Mateusz Morawiecki uważa, że eksport w latach 2014-2015 był zawyżony i zapowiada rewizję PKB. Materiał wideo:

Autor: msz\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości